Haccın Çeşitleri

'Sorularla İslamiyet' forumunda YAREN tarafından 28 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Haccın Çeşitleri Nelerdir,
  Hac Çeşitleri,
  Hac Çeşitleri nelerdir


  Üç türlü hac vardır bunlar;

  1- İfrad hac: Bu haccı yapana müfrid hacı denir. İhrama girerken, yalnız hac yapmaya niyet eden kimsedir. Mekke’de oturanlar, yalnız müfrid hacı olur.

  2- Kıran hac: Bu haccı yapana karin hacı denir. Hacla umreye birlikte niyet eden kimsedir. Önce umre için tavaf ve sa’y edip, sonra ihramını çıkarmadan ve tıraş olmadan, hac günlerinde hac için, tekrar tavaf ve sa’y yapar.

  3- Temettü hac:
  Bu haccı yapana mütemetti hacı denir. Hac aylarında, yani Şevval, Zilkade ile, Zilhiccenin ilk on gününde umre yapmak için ihrama girip ve umre için tavaf ve sa’y yapıp ve tıraş olup, ihramdan çıkar. Memleketine gitmeyerek, o sene, terviye gününde veya daha önce, hac için ihrama girerek, müfrid hacı gibi hac yapar. Yalnız, tavaf-ı ziyaretten sonra da sa’y yapar. Karin ve mütemetti hacıların şükür kurbanı kesmesi vacibdir.

  Temettü veya Kıran haccı yapanlardan, kurbanlık hayvan bulunmaması veya alınamaması sebebiyle, kurban kesme imkânı olmayanlar, üç gün hac esnasında, yedi gün hacdan sonra olmak üzere on gün oruç tutarlar. İlk üç günün, ihrama girdikten sonra, hac ayları içinde ve kurban bayramının ilk gününden önce Mekke’de tutulmuş olması zorunludur. Kurban kesme imkânı elde edilebileceği ümidiyle, bu üç günlük orucun son vaktine kadar geciktirilmesi yani Arefe günü tamamlanmak üzere 7, 8 ve 9 Zilhicce günlerinde tutulması efdaldir. Temettü haccında bu oruç henüz hac için ihrama girmeden, umre ihramından sonra da tutulabilir.
   


Similar Threads: Haccın Çeşitleri
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Haccın Vacipleri Nelerdir 4 Mayıs 2011
Sorularla İslamiyet Haccın Yapılışı Maddeler Halinde 28 Nisan 2011
Sorularla İslamiyet Haccın Yapılışı Resimli 28 Nisan 2011
Sorularla İslamiyet Haccın Yapılışı Sırasıyla 27 Nisan 2011
Sorularla İslamiyet Haccın Farzları Kaçtır 27 Nisan 2011