Haberleşmenin Tarihi nedir-Haberleşmenin Tarihi hakkında bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ezlem tarafından 26 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. haberleşmenin geçmişi


  Haberleşmenin Tarihi nedir-Haberleşmenin Tarihi hakkında bilgi

  İnsanlar varoluşlarından beri haberleşmek için çok çeşitli yöntemler kullanmışlardır. İlk insanların haberleşmesi bağırmak olup bunun belirli bir mesafeden sonra yetersiz olduğunu görüp başka yöntemlere yönelmişlerdir. Bu deneyler doğrultusunda ilk çağlarda haberleşmek için davullar kullanılmış,dumanla haberleşme yapılmıştır.  19.yüzyılda geldiğimizde Semafor adı verilen bir sistem geliştirilmiştir bu sistemın kendine özgü bir alfabeside bulunmaktaydı. Bu sistemde tepeler uzerine birbirlerini gören kuleler koyarak işaretler yöntemiyle haberleşme çok uzaklara yayılmaya başlamıştı.

  Elektriğin yaygınlaşması ve kullanılabilir hale gelmesi öncelikli olarak haberleşmeyi etkisi altına almıştır bu gelişmeler sonucunda ilk elektrikli telgraf 1837 yılında yapılmıştır. 1843 yılında Amerikalı bir ressam olan Samuel Morse tarafından geliştirilen Mors Alfabesi günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır.

  1876 yılında Bell tarafından telefonun icadı ve 1900lü yılların başlarında ilk Radyo sayılabilecek Mors Alfabesıyle haberleşilen Makoni adı verilen cihaz geliştirildi ve ardından Kanadalı bilim adamı Reginald Fessenden radyo aracılığıyla ilk kez insan sesini ileten kişi oldu . Sonrasında Radyo ve Telefon Bütün evlere girerek haberleşmenin önemli bir parçaları oldu.

  Teknolojinin durmaksızın gelişmesi günümüzde haberleşme için kullandığımız araçlarında değişmelerine neden olmuştur. Günümüzde haberleşmede çok önemli yere sahip olan telefonlar yerini Cep Telefonlarına , Radyo ise yerini Televizyon ve İnternete bırakmıştır.
   


Similar Threads: Haberleşmenin Tarihi
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi haberleşmenin geçmişi ile ilgili yazılar 1 Mayıs 2011
Ansiklopedik Bilgi haberleşmenin kronolojik sırası 1 Mayıs 2011
Ansiklopedik Bilgi haberleşmenin geçmişi Kısaca 30 Nisan 2011
Ansiklopedik Bilgi Otomobilin tarihi özet 11 Mart 2014
Ansiklopedik Bilgi Lozan Antlaşması Bitişi Tarihi 26 Temmuz 2013