Ha gayret! 1 ayınız kaldı

'Haberler' forumunda Pardus tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. Tecavüzcüleri zamanaşımı kurtaracak :f196:


  Bundan 7 yıl önce 12 yaşındaki N.Ç.ye tecavüz eden 26 kişi dava bir ay içinde bitirilmezse zamanaşımından kurtulacak

  SİİRT OLAYI GİBİ

  Tarih 2003, yer Mardin. 26 kişi 12 yaşındaki N.Ç.ye tecavüz etti. Minik kurban, dönemin Adalet Bakanı Çiçeke “Yerimde kızınız olsa ne yapardınız? mektubu yazdı, ülke ayağa kalktı.

  YURTTAN KOVULDU

  Ancak geçen 7 yılda N.Ç. unutuldu. Devlet davalara avukat yollamadı. N.Ç. 18ine bastığı gün yurttan kovuldu. Dava haziranda zamanaşımından düşecek, 26 sanık da kurtulacak.

  Sibel HÜRTAŞ/ GAZETE HABERTURK

  N.Çnin çığlığı zamanaşımına uğruyor

  Siirtte yaşananlar, yedi yıl önce Mardinde 12 yaşındayken aralarında asker, korucu ve devlet memurlarının da bulunduğu 26 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç.nin dramını yeniden gündeme getirdi. N.Ç.ye tecavüz eden ve serbest kalan sanıkların yargılandığı dava, haziranda zamanaşımına uğrayacak. N.Ç., sanıkların serbest bırakılması üzerine, dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçeke bir mektup yazarak “Sizin çocuklarınız yok mu? diye sormuştu

  MARDİNde yaşayan N.Ç.nin dramı, 12 yaşında iken iki kadın tarafından zorla erkeklere pazarlanmasıyla başladı. Uzun süre aralarında asker, korucu ve devlet memurlarının da bulunduğu 26 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç.nin, bu iki kişinin elinden kaçıp polise sığınmasıyla olay ortaya çıktı. Emniyet, 26 kişiyi gözaltına aldı. Savcılığa çıkarılan sanıklar, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

  AĞLATMIŞTI

  N.Ç., tüm sanıkların serbest bırakılması üzerine dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçeke bir mektup yazdı. Mektupta “Sizin çocuklarınız yok mu? Öyle bir olay kızınızın da başına gelse ne düşünürdünüz? Benim davamda suç işleyen bütün sanıklar serbest bırakıldılar diyen N.Ç.nin acı çığlığı tüm Türkiyeyi ağlattı. Dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek başta olmak üzere tüm devlet erkanı davaya sahip çıktı. N.Ç., olayın ortaya çıktığı 2003 yılında, ailesinin yanından alınarak Çocuk Esirgeme Kurumuna yerleştirildi ve 26 sanıklı dava başladı. N.Ç. davası uzun süre hembasının hem toplumun gündeminde kaldı. Sonra hafızalardan silindi. 7 yıl sonra N.Ç. davasını mercek altına alan HABERTÜRK, yüzleri kızartacak gerçeklerle karşılaştı:

  SHÇEK KATILMADI

  Mardin Ağır Ceza Mahkemesinde 2003 yılında başlayan davaya, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK)müdahil oldu. Basının takip ettiği ilk duruşmaya SHÇEK avukatı Mehmet Ulus katıldı. SHÇEK, aradan geçen 7 yıl boyunca görülen tümduruşmalara ise “mazeret bildirerek katılmadı. Mardin Ağır Ceza Mahkemesi, önce kimliğinde 12 yaşında görünen N.Ç.yi Adli Tıp Kurumuna kemik yaşı tespiti için gönderdi. Adli Tıp Kurumu, kemik yaşı raporunu yıllar sonra mahkemeye gönderdi.Mahkeme, N.Ç.nin 15 yaşında olduğunu belgeleyen raporu kabul edince sanıklar için istenilen ceza indi.

  İKİ SANIK KAYIP!

  N.Ç.nin “Benimle ters ilişkiye girdiler diye suçladığı sanıklardan İsmail Kar ve Osman Çakır, iddiaları yalanlamadı. Ancak iki sanık da “Olayı hatırlamıyoruz diye yanıt verdi. Mahkeme, bu ifade üzerine 2003 yılında Kar ve Çakırın akıl sağlığı yerinde olup olmadığı raporu için Adli Tıp Kurumuna gönderilmesi için müzekkere yazdı. Ancak Mardin Emniyet Müdürlüğü, Kar ve Çakırın adreslerini 7 yıl boyunca tespit edemedi. Bir türlü tebligat yapılmayınca davadan sonuç çıkmadı.

  ZAMANAŞIMINA GİRİYOR

  Mardin Emniyet Müdürlüğü Kar ve Çakırı bulamaması ve SHÇEKin yargılamalara katılmaması nedeniyle davada hiçbir gelişme sağlanamadı. Dava 2003 yılının Şubat ayında açılmıştı. TCK 2005 yılında değiştiği için dava sanık lehine eski TCKya göre sürüyordu. Zamanaşımı süresi eski TCKya göre 7.5 yıl olduğundan, dava haziran ayında ortadan kalkacak. Çocuk Esirgeme Kurumuna yerleştirilen N.Ç. ise en son İstanbuldaki Çocuk Esirgeme Kurumuna yerleştirildi. 1990 doğumlu olan N.Ç., 18 yaşına girdiği 2008 yılında ise Kurumdan çıkarıldı. İstanbulda tek başına kalan N.Ç., töre ve namus nedeniyle memleketi Mardine geri dönemedi, davasını da bu yüzden takip edemedi. Aradan geçen iki yıl içinde ise kimse N.Ç.den haber alamadı. Mardin Ağır CezaMahkemesi, ifadesinin alınması için iki yıl önce Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazdı. Mahkemenin yazısı üzerine Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü de N.Ç.yi aradı. Ancak hiçbir adreste bulamadı.

  AĞLATAN SATIRLAR

  N.Ç.nin dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçeke yazdığı mektup, herkesin içini sızlatmıştı: “Sayın Bakan size bir öneride bulunacağım. Adım N.Ç, 13 yaşındayım, ben daha çocuğum. Küçük yaşta çekmediğim acı kalmadı. 12 yaşındaydım, babam ve dedem yaşındaki onlarca adamlar bana 7 ay boyunca tecavüz ettiler. Ben bunların hiçbirini hak etmiyorum. Gazetelerde her gün bir genç kızın hayatının tecavüzle karardığını okuyorum. Yeter artık! Biz çocuğuz, okumak istiyoruz. Oyun oynayacak çocuklarız. Ben artık hiçbir genç kızın hayatının kararmasını istemiyorum. O kötü acıyı ben çektim. Başka kimsenin çekmesini istemiyorum. Çocuklar bu ülkenin teminatıdır diyorsunuz, ama öyle değil, bir tek bana değil, tüm hayatı kararmış ve mağdur olmuş genç kızlara, bu kötülükleri yapan suçlulara, çok ama çok büyük bir ceza verilsin istiyorum. Bilin bakalım biz bu cezayı niye istiyoruz. Eğer bu büyük ceza bir suçluya verilirse, bir başka adam bu suçtan korkar ve o genç kızı kirletmez. Savaştan bugüne kadar onlarca kızın hayatı karardı. Kızların yaşı 10-11-12-13-14-15 hepsinin de yaşı bu. Ya sizin çocuklarınız yok mu? Öyle bir olay kızınızın da başına geldi
  diyelim, ne düşünür ve nasıl bir tepki gösterirsiniz. O tecavüz lafını duyunca ölmekten başka bir şey düşünmeyeceksiniz, her gün için için ağlayacaksınız.
  Öyleyse bizi de bir çocuğunuz olarak kabul edin. Bizim sizden isteğimiz para pul değil. Bizim sadece isteğimiz bu tür suçları önlemek için yoğun çaba harcamanızı ve suçluları bir an önce cezalandırmanızı istiyoruz. Benim davamda suç işleyen bütün sanıklar suçlular şu anda serbest bırakıldılar. Elini kolunu sallaya sallaya geziyorlar.
  Ya benim hayatım ne oldu biliyor musunuz? Bir düşünün bakalım. Şimdiye kadar bana hiç sahip çıkmadınız. Yazacaklarım bu kadar. Saygılarımla. N.Ç.

  Sanıkların içinde önemli isimler vardı

  N.Ç.ye tecavüz davasında yargılanan sanıklar şunlardı: Kızıltepe Kaymakamlığı Yazıişleri Müdürü Recep Sakız, Jandarma Alay Komutanlığında görevli Yüzbaşı Ersin Erdemir, Kızıltepe Mehmetçik İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Ümit Ergin, Hamit Abdulsametoğlu, Ali Alpsoy, Ahmet Günay,
  Şemsettin Aslan, Burhan Ertaş, Şeyhmus Cansen, Şeyhdavut Anuk, Nizamettin Denli, Sabri Acak, Harun Uras, Mahmut Temelli, Selahattin Kuday, Tayyar Salman, Rıdvan Bayraktar, Rıdvan Abdulsametoğlu, Enver Adanç, Mehmet Gadgar, Şeyhdavut Oruç, Şeyhdavut Dura, Süleyman Gök, Salman Aydın, Hamit Aydın, Cuma Uras, Mehmet Seyitoğlu, Emine Akyol, Türkan Temel, Azat Aydın ve Osman Çakır.

  Çiçek: Üzerimize düşeni yapmışız

  BAŞBAKAN Yardımcısı Cemil Çiçeke, Adalet Bakanlığı döneminde N.Ç.nin kendisine yazdığı mektup anımsatılıp, davanın haziran ayında düşeceği belirtildiğinde, “Bu tip birkaç olay yaşandı. Ama özelinde N.Ç. olarak bahsettiğiniz kişiyi hatırlamıyorum dedi. Çiçek, ilgili kişilerin yakalanmış olduğunu, bunların hakkında gereken işlemin yapıldığını ancak bir adım ilerleme kaydetmediği için de davanın düşme aşamasında olduğu anımsatıldığında da “Demek ki, bizim yürütme olarak yapmamız gereken
  her şey yapılmış. Sorumlular yakalanmış, dava açılmış. İş yargıya kalmış. Bu durumda bizim yapacak başka neyimiz olabilir ki? Bu davanın avukatı var, savcısı var, mahkemesi var. Gereken yargı içinde yapılır diye konuştu. habertürk
    2. Cevap: Ha gayret! 1 ayınız kaldı

  Var mı böyle saçma bir olay. Dile kolay 26 kişi hiçbiri suçlu değildide kimdi suçlu?
  İnsanlık dışı bu olaydan yakasını kurtarıp sokaklarda elini kolunu sallayarak dolaşacak mı bu kadar yaratık. Nasılsa ceza almadık hadi tekrar mı diyecek. Bu kez kurban kim olacak, hangi yuvaya kor düşecek, hangi çiçek açmadan soldurulacak, ayaklar altında çiğnenecek. :f196:
    3. Cevap: Ha gayret! 1 ayınız kaldı

  İdam cezası şart bu tip şeyler için, terör için ,adam öldürmek için bunların cezası idam olmalı bir daha kimse yapmasın diye bence.
    4. Cevap: Ha gayret! 1 ayınız kaldı

  Mahkemeydi,davaydı insanı çileden çıkartıyo zaten. Türkiyenin en büyük eksikliğinden biri olarak görüyorum zaten adaleti. Yakında insanlar çileden çıkıp isyana kalkacak ve suçluların cezasını kendi vermeye başlayacak. Türkiyede bazı sistemler kesinlikle değişmeli bence.
    5. Cevap: Ha gayret! 1 ayınız kaldı

  onlar çıkınca neler olacak ben onu merak edıyorum.hafıf cezalarla kurtuluyorlar
   


Similar Threads: gayret ayınız
Forum Başlık Tarih
Haberler interneti Şifresiz kullanmayınız 9 Şubat 2009