Güzel sanatlar kaça ayrılır?

'Etüt Merkezi' forumunda Burcu tarafından 23 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


 1. Güzel Sanatlar Kaça Ayrılır

  Yüzey Sanatları : Tüm iki boyutlu sanat çalışmalarını kapsayan bir koldur. Yani kâğıt, tuval, duvar ya da kumaş üzerine uygulanan sanatlardır. Bunlar; resim ve türleri, duvar resmi, minyatür, karikatür, fotoğraf, batik, süsleme vb.

  Hacim Sanatları : Üç boyutlu sanat çalışmalarının hakim olduğu koldur. Heykel, seramik ve anıtlar Hacim sanatlarına örnek olarak verilebilir.

  Mekan Sanatları : İç ya da dış mekanın iç kısmını düzenleyen sanat dalıdır. En başta mimari olmak üzere, mekan ile ilgili tüm tasarım çalışmaları örnek verilebilir.

  Dil Sanatları : Edebiyatı ve yazı türlerini aktaran sanat dalıdır. Roman, hikaye, şiir, deneme, tiyatro metni, film senaryosu vb. gibi örnekler verilebilir.

  Ses Sanatları : Müzik ve onun tüm türlerini içine alan sanat koludur. Örnek olarak, halk müzikleri, klasik müzikleri verebiliriz.

  Hareket Sanatları : İnsanların, bedenleriyle anlattıkları sanat dalıdır. Bunlar bale, halk dansları, dans türleri, pandomim gibi sanatlardır.

  Dramatik Sanatlar : İnsanların, eyleme döktüğü, ifadelerle kendini, bir olayı veya bir olguyu anlattığı sanat koludur. Tiyatro, opera, müzikal oyun, kukla gibi sahne sanatları, sinema, gölge oyunu gibi türleri bu sanata örnektir.