Güzel sanat dalları nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 22 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


 1. Güzel sanatların çeşitleri:

  1 - Edebiyat: Kelimelerle yapılan bir güzel sanattır. Nazım ve nesir yolundaki bütün eserler bu kola girer.
  2 - Resim: Yağlı, sulu ya da kuru boyalarla bir zemin üzerine çizgiler çizme ve boyama suretiyle yapılan güzel sanattır. Resim yapan sanatçıya ressam adı verilir.
  3 - Heykel: Ya tabiatta var olan ya da hayalde canlandırılan varlıkları,taş, çamur, tahta, maden gibi maddeler kullanmak suretiyle üç boyutlu olarak yapma işidir. Heykel yapanlara heykeltıraş adı verilir.
  4 - Mimarlık: İnsanların estetik zevklerine hitap edecek şekilde yapılar yapmaktır. Tarihî olmak özelliğini kazanmış yapıtlar, tapmaklar, camiler, saraylar, bir medeniyetin en güzel eserlerini meydana getirirler. Sanatçılarına mimar adı verilir.
  5 - Musiki (Müzik): Sesleri melodi haline getirme sanatıdır. Müzik, pek çok bölümlere ayrılır. Musiki bestecilerine musıkişinas denir.
  6 - Tiyatro: Bir hikâyenin, sahnede, oyuncular tarafından canlandırılarak temsil edilmesi sanatıdır. Bugün tiyatro eserleri, sinemalarda, radyolarda, televizyonlarda yer almaktadır. Eseri oynayan sanatçılara aktör, aktris adı verilir.
  7 - Dans: Musikiye uyularak yapılan ritmik hareketlerdir. Pek çok çeşitleri vardır.

  Bunların dışında olarak, bugün, sinema ve fotoğrafçılığı da güzel sanatlar arasında sayanlar vardır.

  Acaba güzel sanatları nasıl sınıflandırabiliriz?
  Geleneksel ve çağdaş olmak üzere iki biçimde sınıflamak, bize bazı kolaylıklar getirebilir.
  Geleneksel sınıflama, güzel sanatları, hitap ettiği duyu organlarına göre sınıflar. Sözgelimi "görsel sanatlar" (plâstik sanatlar), göze ve görmeye dayanan sanatları, resim, heykel, mimari gibi dalları bir grupta toplar. Fonetik sanatlar, müzik ve türleri ile edebiyatı; ritmik sanatlar ise, hem görme ve hem de hareketle ilgili olan sinema, opera gibi sanatları kapsar.
  Ancak, bu sınıflandırmanın ister istemez dışında kalabilen bazı türler de olabilir. Sözgelimi, karikatür veya seramik gibi. Bu sebeple, daha çağdaş bir sınıflandırmaya gerek duyulmuştur. Bu sınıflama, söz konusu edilen sanat dalının niteliği ve tekniği gözönünde bulundurulmaktadır. Buna göre, şöyle bir sınıflandırma yapılabilir:
  Yüzey Sanatları: Tüm iki boyutlu sanat çalışmaları, yani bir eni ve bir boyu olan kâğıt veya tuval üzerine, bir duvar ya da kumaş üzerine uygulanan sanatlardır: resim ve türleri ( yağlı boya, sulu boya, baskı sanatları, afiş, grafik çizimler ), duvar resmi, minyatür, karikatür, fotoğraf, batik, süsleme vb.
  Hacim Sanatları: Üç boyutlu sanat çalışmalarıdır. Sözgelimi heykel, seramik, anıtlar gibi.
  Mekân Sanatları: İç ya da dış mekânı içine alan ya da düzenleyen sanat dallarıdır. En başta mimarî olmak üzere (bahçe mimarîsi, peyzaj mimarîsi), çevre düzenlemesi gibi mekâna ilişkin tüm tasarım çalışmaları.
  Dil Sanatları: Edebiyat ve yazı türlerini kapsayan sanatlardır; roman, hikâye, şiir, deneme, tiyatro metni, film senaryosu vb. gibi.
  Ses Sanatları: Müzik ve bütün türlerini kapsayan sanatlardır : Halk müzikleri, klâsik müzikler gibi.
  Hareket Sanatları: İnsanın, bedeniyle anlatım gücü kazandırdığı sanatlardır: Bale, dans türleri, Halk dansları, pandomim vb.
  Dramatik Sanatlar: İnsanın, eyleme dönüşmüş ifadelerle kendini veya bir olayı, bir olguyu anlattığı sanatlardır: tiyatro, opera, müzikal oyun, kukla gibi sahne sanatları, sinema, gölge oyunu gibi türleri buna örnek olarak gösterebiliriz.
  Böylece, bütün sanat dallarını içine alan bir sınıflandırma yapmış olunur.
    2. Evet arkadaşın yazdığı çok doğru fakat ben 18 senedir bale yapıyorum.Bu cevaba Bale dalı yazılmamış.Dikkat çekerim Bale Bir Sanattır.Bu yazı bale ile uğraşan kişilere ve bale tarihine büyük bir ayıptır.
    3. ben buraya ödev için geldim ama çok etkilendim
    4. arkadaşımız bale bir sanattır demiş evet bencede çok haklı bale bir sanattır bende 10 sendeir bale yapıyorum ve ayrıca yazı çok güzelmiş bende kardeşimin özdevi için girdim çok etkilendim
    5. Sanat dallarımız şunlardır arkdaşlar :

  1-Tiyatro
  2-Heykel
  3-Müzik
  4-Resim
  5-Mimarlık
  5-Edebiyat
  6-Dans
    6. güzel sanat dalları şunlardır:
  1)plastik(görsel)sanat

  2)işitsel(fonetik) sanat

  3)dramatik(ritmik)sanat bir şey değilll
    7. iyi ilk buraya girerim
    8. çok yardımcı oldu sağolun
    9. bale bir çeşit dans biçimidir.
    10. mükemmel bir site ödevim için çok yararlıydı tşkrler.! (Balede Bir Sanattır.!)
    11. arkadaş balede sanattır demiş ama bnm bildiğim bale dansa girmiyomu?
    12. ben anlatılanları çok güzel buldum ama ödev konusunda yardımcı olmadı
    13. bence güzel anlatmışlar :)
    14. bale yazılmadığı için karşı çıkanlar.Bale mimik,duygu ve dekor sanatlarını birleştirerek yapıldığı için tiyatro gösterisi olarak da adlandırılır.Ayrıca yazmamışlar sanırım
    15. bunlar doğruda pekiya GÖRSEL SANATLARIN DALLARI VE BÖLÜMLERİ NELERDİR?
   


 16. :-)

  :-)


  çok teşekkürler ve evet bale bir sanattır ve çok degerlidir:)
    17. bence daha detaya gire bilinirdi ama yinede güzel anlatılmış saolun
    18. Bale de dansa girmiyor mu????? (Bu arada çok güzel çok sevindim Teşekkürler. ..........)
    19. çok tşk çok yardımcı oldu :)
    20. İdare eder
   


Yükleniyor...