Güzel Bir yazı - Şehir Efsanesi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda lookin4love tarafından 20 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Mobil Telefonculuk: Saint-Cloud'da Şehir Efsanesi

  Fransa'nın Hauts-de-Seine bölgesinin Saint-Cloud şehrinin sakinleri, yakın bir mekana üç röle antenden oluşan bir baz istasyonu yerleştirildiğinden beri "garip semptomlar" yaşandığını duyduklarını açıkladılar. Ancak Orange (Fransız GSM operatörü) bu üç röle antenin asla çalıştırılmadığını ifade ediyor.

  Paul Amar'ın France 5 televizyon kanalında 11 Nisan 2009 tarihinde sunduğu "Gözden Geçirildi ve Düzeltildi" adlı televizyon programı, Saint-Cloud şehrinde yaşayan Stéphanie Dubas ve ailesi ile yapılan ve iki verici antenin ailenin penceresinin hemen üzerine yerleştirilmesinden sonra, ailenin yaşadığı "garip semptomlar" hakkındaki röportajla başladı.

  Röportajın başından beri bebeğini kucağında tutan, onunla oynayan ve küçük öpücükler veren Stéphanie, aynı zamanda kocasının endişelerini de dile getirmekteydi. Kocasının "ağzında metalik bir tat ve başının arkasında, kafatasında bir ağrıdan" yakındığını belirten kadın, "ilk haftanın sonunda kızıma da bir şeyler olmaya başladı, burnu kanamaya başladı" dedi. Daha sonra diğer komşuların da benzer şikayetlerde bulunması ile birlikte genç aile ve komşular, bir araya gelerek mobil telefonculuk alanında araştırmalar yapan Robin des Toits kuruluşunun bu tarz durumların yıldız avukatına başvurarak GSM operatörüne karşı hukuki girişimlerde bulunma kararı alırlar.

  Aynı konu JDD'nin (Fransa'da yayımlanan bir Pazar günü gazetesi) 19 Nisan tarihinde yayımlanan gazetesinde "Vericiler, telefonlar: büyük dalga korkusu" konu başlığı ile ifade edilen araştırma dosyasında yer alan makalelerden birinde "Dubas ailesinin canına tak dedi." başlığı ile yer aldı. Makalede yer alan bilgilere göre ailenin babası Thomas "dalgalara karşı koruma filtresi" ile vericiye bakan camı kaplatır, ancak bu Orange'ın vericilerine karşı "yetersiz" kalır. Hala ağzında o metalik tat vardır. Thomas, "Bazen vericiler devreden çıkıyor. Ama şu anda gayet iyi hissediyorum ki çalışıyorlar" demektedir. Makale, sağlıklarını korumak için bir araya gelen huzurevi sakinlerinden, iki anaokulunun çalışanlarından, özel klinik hastalarından ve bir café'nin müdavimlerinden de bahsetmekte.

  Parisien gazetesinin 21 Nisan tarihli sayısında da aynı konu, "Bir semtin sakinleri baz istasyonu röle antenlerine karşı birlik oldular." başlığı ile yer alır. Gazete, Boucles-de-la-Seine semtinin 26 sakininin ortak şikayeti üzerine -pek az rastlanan bir hukuki girişimle- Orange aleyhine "mekanda yaratılan anormal sorun" hakkında, semtte bulunan bir binaya dikilen üç röle anteninin sökülmesi isteği ile hukuki girişimde bulunurlar. Haberi yazan gazeteciye göre nehrin kıyısındaki semt sakinleri baş ağrısı, burun kanamaları ve garip iç sıkıntıları yaşamaktaydılar.

  İşin ilginç tarafı yukarıda bahsedilen üç medya kuruluşunun hiç birisinin Orange operatörü ile herhangi bir röportaj yapmamaları, çünkü şirketin sözcüsü aynen şunları ifade ediyor: "Saint-Cloud'a Mart ayında dikilen üç mobil anten hiç bir şekilde aktive edilmedi bu yüzden de o tarihe kadar en ufak bir dalga yayımında bulunmadı. Normal olarak, ağın aktif olarak kabul edilen parçaları olan sinyal yönetimini gerçekleştiren elektronik devreler, ağın pasif olarak ifade edilen antenlere henüz takılmamıştı. Bununla birlikte elektrik bağlantısı bile EDF (Fransız Elektrik Dağıtımı İdaresi) tarafından daha 10 Nisan'da yapıldı. Verici antenleri, elektronik devreler takılmadan devreye giremezler. Ayrıca elektrik akımı bağlantısı yapılmadan hiçbir verici çalışamaz."

  Kısacası, nehir kıyısı sakinlerinin aynı zamanda ve hep birlikte yaşadıkları bu garip semptomlar açıklanamaz bir hal alıyor. Ancak bu şikayetler, bu durumda, sağlığa zarar verici elektromanyetik alanlardan kaynaklanmıyorlar!

  Saint-Cloud olayı ile ilgili röportaj yapma girişiminde bulunan M6 televizyon kanalı, mobil telefon operatörü ile röportaj konusunda bağlantı kurmaya çalışan tek medya kuruluşu olarak karşımıza çıktı. Ancak televizyon kanalı antenlerin aktive edilmediğini ve dolayısıyla nehir kıyısı sakinlerinin "elektronik alan duyarlılığı" yaşamalarının mümkün olamayacağını anladığında ise bu tarz bir röportaj yapmaya olan ilgisini yitirdi.


  Gaëlle Macke, Challenges Ekonomi Dergisi Muhabiri, 21 Nisan 2009.
   


Similar Threads: Güzel yazı
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Aşkı Anlatan Güzel Yazılar 30 Eylül 2013
Ansiklopedik Bilgi Hayata Dair Güzel Bir Yazı 7 Nisan 2011
Ansiklopedik Bilgi Atatürk haftası ile ilgili güzel ve kısa yazılar 21 Aralık 2010
Ansiklopedik Bilgi Annen seni yinede seviyor güzel bir yazı 31 Ekim 2008
Ansiklopedik Bilgi Geçmişten Günümüze Türkiye Güzelleri 11 Mart 2014