Güvenli şifre oluşturma yöntemleri

'Teknoloji' forumunda YAREN tarafından 9 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. Güvenli şifre nasıl oluşturulur?
  Güvenli şifre oluşturmanın yöntemleri
  Yaşantımızın parçası haline gelen internet, artık gerçek hayatta gerçekleştirilen birçok aktivitenin kendisi üzerinden de yapılabilmesine olanak sağlıyor.
  Ancak internet, bütün avantajlarına rağmen tehdit unsurlarıyla da kullanıcıların canını yakabiliyor.

  Virüsler, Trojan'ler, Worm'lar ve diğer malware'ler kullanıcıların korkulu kabusu haline gelebiliyor. Bu sebeple internete bağlanan her bilgisayarın bu zararlılardan korunmak için bazı güvenlik yazılımlarıyla donatılması gerekiyor.

  Ancak iş, güvenlik yazılımlarını bilgisayarlara kurmakla bitmiyor. Daha önemlisi, kullanıcıların bilinçli bir şekilde internette dolaşması ve tehdit unsurlarını doğrudan bilgisayarlarına ulaşmasının önüne geçmesi..
  Peki güvenli bir şifre nasıl oluşturulur? İşte ipuçları:

  Şifreleriniz kaç karakter uzunluğunda olmalı

  Bugün için internet kullanıcılarının çok büyük bir bölümünün internet üzerinde bulunan enaz bir adet hesabı bulunmaktadır. Bu hesaplar, e-posta, Facebook gibi sosyal ağlar ve banka hesapları olabileceği gibi, forum veya diğer üyelik hesapları da bu kapsama girmektedir.

  Dolayısıyla internet üzerinde bir hesabı bulunan hemen herkesin güçlü bir şifreye de ihtiyacı vardır.

  Peki ama güçlü şifre nedir?
  Nasıl oluşturulur?


  Güçlü bir şifre oluşturmak istiyorsanız, öncelikle şifrenizin yeteri kadar uzun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Şöyle ki, 5 ya da 6 karakterli bir şifre oluşturmak, şifrenizin güvenliği için büyük bir zafiyettir ve hacker olmayan herhangi bir kullanıcı bile (lamer gibi) bu tür şifreleri kolayca çalabilmektedir.

  Bundan dolayı, şifre oluştururken öncelikle şifrelerin en az 8 karakterden oluşmasına dikkat etmek gerekiyor. Tabii iş, 8 karakter uzunluğuyla da sınırlı kalmamalı. Bunun yanında şifrenizin rakam ve sembolleri de içermesi (5, 6, @ gibi) son derece önemli. Bu tür farklı harf/rakam/sembol kombinasyonunu şifrenizde kullandığınızda, şifrenizin güvenliğinin maksimum düzeye ulaşacağına emin olabilirsiniz.

  Cümlelerin baş harfini kullanın

  Şifre oluşturanların en büyük dertlerinden biri, şifrelerini daha sonra unutabilme olasılığıdır. Bu sebeple şifre oluşturma aşamasındayken, şifrenizi aklınızda kalıcı bir yer edinebilecek harf veya sayılardan oluşturmanız gerekiyor.

  Bu bağlamda şifre oluştururken aklınızda kuracağınız bir cümlenin baş harflerini kullanarak da şifrenizi istediğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz.
  Böylece çok iyi bildiğiniz bir tümcenin baş harflerini kullanmak suretiyle yepyeni ve güvenli bir şifreyi medyana getirebilirsiniz.

  Cümleleri olduğu gibi şifre yapın

  Ancak cümlelerin baş harfini kullanmak sizi tatmin etmemiş olabilir. Eğer farklı yöntem arıyorsanız, aklınızda kuracağınız herhangi bir cümleyi, olduğu gibi şifrenizi oluştururken de kullanabilirsiniz.

  Çok iyi bildiğiniz cümleler, bu konuda size fazlasıyla faydalı olacaktır. Yine de, dikkat edeceğiniz üzere cümlemizi yazarken karakterlerin arasında boşluk bırakmamaya veya özel işaretler (kesme işareti gibi) kullanmamaya özen gösterin. Bunun sebebi ise bu tür işaretlerin bazı bilgisayarlarda problem çıkarabilme olasılığıdır.

  Sonuç olarak; uzun cümlelerle de kendi özel ve uzun şifrenizi kolayca oluşturabilirsiniz.

  Sizin için özel olanları şifrenizde kullanın

  Tüm bunların dışında, şifre oluştururken hayatımızda yer eden bazı eşya veya kelimelere de şifremizde yer verebilir.

  Mesela gittiğiniz üniversitede sevdiğiniz bir hocanın ismini, uzun yıllar kullandığınız cep telefonunuzun modelini (marka ismi olmaksızın) ve en sevdiğiniz çizgi film karakterinin ismini bir araya getirecek orijinal bir şifre oluşturabilmeniz mümkün.

  Örnek vermek gerekirse, "zeynep6600örümcekadam" şeklinde bir şifre oluşturduğunuzda, bu şifrenizin başkalarında bulunması son derece güç olacaktır. Ancak dilerseniz, bu şifreyi oluştururken de @ gibi özel sembollerden de faydalanabilirsiniz.

  Parola oluşturucusunu kullanın

  Tüm bu adımları bir yana:"Kendi oluşturduğum şifreye pek güvenemiyorum, bu konuda bana yardımcı olacak bir yazılım olsa ne iyi olurdu."

  Bu tür bir düşünce aklınızdan geçtiyse; Evet, böyle bir program var; hatta birden fazla var.

  Kullanıcıların kendi başlarına oluşturduğu şifreler bazen kullanıcıları tatmin etmeyebiliyor. Bu tip durumlarda ise özel şifre oluşturma programları veya portalları devreye giriyor ve kullanıcıların isteğine göre, son derece spesifik ve güçlü bir parola meydana getirilebiliyor.
   
 2. Cevap: Güvenli şifre oluşturma yöntemleri

  Teşekürler Yaren.:f118::f40: