Gusül Abdestinde Besmele ve Niyet Şart Mı

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 23 Ağu 2013 tarihinde açılan konu

 1. Gusül Abdestinde Besmele ve Niyet Şart Mıdır?  Gusül abdesti alırken besmele çekilmesi şartmıdır.Gusül abdestinde niyet ve besmele çekmek şart değildir. Bunlar olmadan da besmele çekilmeden de niyet edilmeden de gusül geçerlidir.

  Niyet gusül abdestinin sünneterindendir.Niyet getirilmeden alınan gusül abdesti geçerlidir. Niyet getirildiği zaman ayrıca sünnet sevabı kazanılır. Getirilmediği zamanda abdeste mani değildir.

  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:

  Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te'min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.

  Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvela, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, manevi kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Vücudun hiçbir yerinde kuruyer kalmayacak şekilde yıkanılmasına dikkat etmek gerekiyor.