Gusül Abdesti Nasıl Alınır Hanefi

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 29 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hanefi Mezhebine Göre Gusül Abdesti Nasıl alınır
  Gusül Abdesti Nasıl Alınır Hanefi

  Hanefi mezhebinde guslün farzı üçtür

  -Ağzın hepsini iyice yıkamak.
  - Burnu yıkamak.
  -Bedenin her yerini yıkamaktır.

  Göbek içini bıyık kaş ve sakalı ve altlarındaki derileri ve baştaki saçları yıkamak farzdır. Gözleri ve kapalı küpe deliğini yıkamak gerekmez.

  Kadın gusülde saçların dibine yani başındaki deriye su ulaşabiliyorsa saçındaki örgüyü çözmez. Yani örülü saçın dibi ıslanınca çözmeden örgünün üstünü ıslatmak yeterlidir. Saç dibi ıslanmazsa örgüyü açmak gerekir. Örülmemiş saçların her tarafını da yıkamak farzdır.

  Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.