Gustav Klimt

'Biyografi' forumunda Blizzard tarafından 13 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Gustav Klimt Kim
  Gustav Klimt Kimdir kısaca
  Gustav Klimt, 14 Temmuz 1862 yılında Viyanada dünyaya geldi. Google bu vesile ile 14 Temmuz 2012 Logosunu Gustav Klimt'e ayırdı bu yıl Gustav Klimt'ın 150. Doğum günü kutlanıyor.

  [​IMG]

  Gustav Klimt Kısaca tanıyalım, kimdir, neler yapmıştır

  Gustav Klimt Viyana uygulamalı sanatlar okulunda eğitim gördüğü sıralarda tarihsel konular işleyen ressam Hans Makarattan etkilendi.

  1883ten sonra kardeşi Ernst ve ressam Franz Matsch ile birlikte dekoratör olarak çalıştı. Burgtheaterın ve Sanat Tarihi Müzesinin dekorasyonunu tamamladıktan sonra 1892 yılında kardeşinin ölümü üzerine bu işi bıraktı.
  1897de Viyanada bir grup sanatçı ile Viyana Sezession Grubunu oluşturdu ve bu grubun ilk başkanı seçildi. Bu görevini 1905 yılına kadar sürdürdü.

  Gustav Klimt birkaç yıl sonra Viyana Üniversitesi için felsefe, tıp ve hukuk adlı tavan resimlerini yaptı. Fakat resimler erotik simgeleri ve karamsarlık yüzünden büyük tepki aldı ve geri çevirdi.
  1902de arkadaşı mimar Josef Hoffmannın baş yapıtı sayılan Brükseldeki Stoclet Evinin yemek odası için duvar resimleri yaptı.

  Bugün üçü de Avusturya Galerisinde bulunan Öpüş, Fritza Riedler ve Adele Bloch-Baver gibi son çalışmalarında figürleri silüet biçiminde ele aldı.

  Ünlü sanatçı 6 Şubat 1918 yılında beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Klimtin ailesi onun Onur Mezarına gömülmesini kabul etmedi ve sanatçı Viyanada basit bir mezara gömüldü.
  Yağlıboyalarının dışında desenleri de ayrı bir önem taşıyan Klimtin, özellikle Kokoschka ve Egon Schiele üstünde yoğun etkileri oldu.

  Gustav Klimt Önemli Eserleri : Aşk Müzik I, Bir Kadının Portresi, Memorial Sanat Müzesi, Tıp, Yaşayan Su, Ölüm ve Yaşam, Adem ile Havva, Kadının Üç Çağı, Salome.