Gürcistan'da Stalin Heykelleri Yıkılıyor

'Haberler' forumunda ßyFeaR tarafından 25 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Gürcistan'da Stalin Heykelleri Yıkılıyor...

  Gürcistanın Gori kentinde bulunan eski Sovyetler Birliği lideri Jozef Stalinin anıtının yıkıldığı bildirildi.

  Gürcistanın Gori kentinde bulunan eski Sovyetler Birliği lideri Jozef Stalinin anıtının yıkıldığı bildirildi. Gürcistan hükümet yetkilileri, milyonlarca masum insanın ölümünden sorumlu tutulan Stalinin heykelinin meydandan kaldırılmasının şart olduğunu belirtti.

  Gori kentinde bulunan eski Sovyetler Birliği lideri Jozef Stalinin anıtının hükümet yetkililerince kaldırıldığı beliriliyor. Staline ait anıtın hükümet yetkilileri tarafında gece yarısı gizlice bir kamyona yüklenerek götürüldüğü kaydedildi.


  MÜZEDE SERGİLENECEK

  Stalinin doğum yeri olan Goride, eski liderin çok sayıda yandaşları bulunuyor. Böylece eski Sovyetler Birliği topraklarında Yükselen son büyük boy Stalin heykeli de kaldırılmış oldu. 6 metrelik dev heykel, bundan sonra kentteki Stalin müzesinde sergilenecek. Heykel Gorinin ana meydanına 1952 yılında dikilmişti.

  MİLYONLARCA KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU TUTULUYOR

  Gürcüstan hükümet yetkilileri, milyonlarca masum insanın ölümünden sorumlu tutulan Stalinin heykelinin meydandan kaldırılmasının şart olduğunu açıkladı. Yetkililer, Stalin heykelinin yerine, 2008 yılında Rusya ile yaşanan savaşta ölenler için anıt yapılacağını açıkladı.

  Gürcistan 1991de bağımsızlığını kazandığında ülkenin dört bir yanındaki Lenin heykellerini parçalanmış, ancak Gori halkı Stalin heykellerine dokunulmasını engellemişti.