Günümüzde Kullanılan Aydınlatma Araçları

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Meryem tarafından 20 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


  1. Günümüzde Kullanılan Aydınlatma Araçları nelerdir
    Günümüzde Kullanılan Aydınlatma Araçları hakkında bilgi


    Ampul , elektrik akımıyla temasında akkor durumuna gelerek ışık yayan ve içinde argon gazı bulunan armut biçimli cam şişedir. Ampulün içinde çok ince biçimde tasarlanmış filaman adı verilen, genelde volfram tungsten metalinden yapılmış, iki ince destek çubuğu ile tutulmakta olan bir tel bulunur. Bu telden geçen elektrik akımı bu teli aşırı derecede ısıtır (yaklaşık 3000 °C) ve sonuç olarak tel ışık yaymaya başlar. Ampul, Thomas Alva Edison tarafından icad edilmiştir. Bu buluş Edison'un binlerce buluşundan sadece biri olmasına rağmen en büyük buluşudur.
    Kompakt floresan ampul(Tasarruflu ampuller) , elektrik tüketiminin %80'ini ışığa çeviren ampullerdir. Böylece oldukça yüksek kabul edilecek bir verimliliğe sahip olunur. Bu ampuller evdeki elektrik sarfiyatının aydınlanma kalemini %10-15'lerden %2-3'e kadar geri çekerek ortalama bir ev için büyük tasarruf sağlarlar.
    Sokak lambaları , herhangi bir direk üzerinde içinde ışık kaynağı bulunan geceleri veya bozuk havalarda yolları aydınlatmaya yarayan bir çeşit aydınlatma aracı. Modern sokak lambaları ışığa duyarlıdır ve akşam karanlığında veya havada sis olduğu zaman kendiliğinden yanabilir. Genellikle elektrik ve telefon direkleri üzerinde bulunur.