günlük hayattaki sürtünme kuvvetine örnekler

'Sorun Cevaplayalım' forumunda bynness tarafından 30 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. - Buz pateni halı üzerinde yapılamaz çünkü halı kaygan değildir.

  - Kışın arabaların lastiklerinin buzda kaymaması için değiştirilir ve kar lastiği takılır.

  - Paraşüt yüksekten atlayan insanların yere yavaş inmesini sağlar.

  - Deniz taşıtlarının suyla temas eden kısımlarının aynı olması deniz taşıtlarının suda daha rahat ve hızlı hareket etmesini sağlar.

  - Kışlık ayakkabılarımızın tabanlarının yazlık ayakkabılarımızın tabanlarından farklı olmasının nedeni karlı ve buzlu havalarda ayağımızın kaymasını önlemektir.

  - Çocuk parklarında yer alan kaydırakların zemini pürüzsüz ve kaygandır. Bu sayede sürtünme kuvveti bizi yavaşlatmadan rahatlıkla kayabiliriz.

  - Kaleci eldivenlerin iç yüzeyi pürüzlüdür böylece kaleci topu eldivenle tutarken daha fazla sürtünme kuvveti olmuş olur ve topu daha rahat tutar.

  - Kışın karda yürürken ayakkabılarımızın altı eğer pürüzsüz olursa sürtünme kuvveti olmayacağından kayarak düşeriz. Eğer ayakkabımızın altı karda yürümeye uygun şekilde sürtünme kuvveti oluşuracak olursa kayıp düşmeyiz.

  - Topu çimlerde yuvarladığımızda top bir süre sonra çimenler ile top arasındaki sürtünme kuvvetinin etkisi ile yavaşlayarak durur.

  - Bisikletlerimizler yer alan frenlerde sürtünme kuvveti yardımı ile bisikletimizi durdurmaktadır. Plastik fren pabuçları freni sıktığımızda tekerlek jantlarına dokunur. Plastik fren pabuçları ile jans arasındaki sürtünme tekerleğin hareketini yavaşlatır ve durmasını sağlar.

  - Buzlu zeminler arabaların ve insanların hareketlerini zorlaştırır. Bunun nedeni buzlu ve kaygan zeminlerde sürtünmenin az olmasındandır.

  - Basket topunun yüzeyinin pürüzsüz değil de tırtıklı yapılmasının sebebi topun elden kaymasını önlemektir. Topun yüzeyinde ki tırtıklı olması el ile top arasındaki sürtünme kuvvetini artırarak topu kayması önlenir.

  - Otomobiller asfalt yollarda toprak yollara göre daha hızlı hareket ederler. Bunun nedeni toprak yolda giderken daha fazla sürtünme uğramasındandır.

  - Uçak ve otomobillerin gövdelerinin pürüzsüz yapılmasının önemli sebeplerinden biri havanın uyguladığı sürtünme kuvvetini azaltmaktır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ağu 2014
 2. Teşekkürler işime yaradı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ağu 2014
 3. Çok saol yaa ödevime iyi geldi
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ağu 2014