Güneykore'de Apple ve Samsung Satışı Yasaklandı

'Teknoloji Haberleri' forumunda Masal tarafından 24 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Apple ve Samsung'a Yasak


  Apple ve Samsung Ceza Aldı  Akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda kullanılan teknolojilerle ilgili birbirlerine patent davası açan Apple ve Samsung'un 20 Ağustos tarihinde ABD'de başlayan patent duruşmasının kapanış konuşmaları yapıldı.

  Apple'ın avukatları merkezi Güney Kore'de bulunan Samsung'u, Apple'la rekabet edemeyeceğini anladığı için tasarımlarını çalmakla suçladı. Samsung'un cevabıysa Apple'ın davayı kazanması durumunda tüketicilerin daha az seçeneğe sahip olacakları yönündeydi.

  Kuşkusuz iki şirket arasındaki davalardan ABDde görüleni en çok ilgi çeken olsa da, Samsungun anavatanı Güney Koredeki davada özellikle sembolik anlamda oldukça büyük önem taşıyor. Mahkeme, Appleın Samsunga ait iki patenti ihlal ettiğine karar verdi ve Güney Kore'de Apple ve Samsung'un bazı ürünlerinin satışı yasaklandı.

  [​IMG]

  Mahkeme, Apple'ın Samsung'un iki telekomünikasyon patentini ihlal ettiğine, şirketin iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 1 ve iPad 2'leri raflardan çekmesine karar verdi.

  Bölge mahkemesi ayrıca Samsung'un Apple'ın bir patentini ihlal ettiğini bildirerek, Samsung'un Galaxy S2 ve bazı diğer ürünlerinin satışını yasakladı.

  Bunlara ek olarak Appleın Samsunga 35 bin dolarlık tazminat ödemesine; Samsungun Applea patent ihlali için 22 bin dolar ödemesine karar verildi.