Güneydoğu Anadolu bölgesinin geçim kaynakları

'Türkiyem' forumunda HazaN tarafından 31 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. GÜneydoğu Anadolu bölgesinde hayvancılık, Güneydoğu anadolu bölgesinde tarım, Güneydoğu anadolu bölgesinde endüstri  Tarım ve hayvancılık
  Bölge ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Geniş düzlüklerin olması bölgede tarım için büyük bir avantaj iken, yaz kuraklığının şiddetli olması üretimi olumsuz etkiler. Tarımda sulamaya en çok ihtiyaç duyan bölge lös adı verilen çok verimli topraklar bulunur ve sulama iyi yapılıp arttıkça ürün çeşidi de artmaktadır.

  Türkiye'de en çok kırmızı mercimek ve antep fıstığı bu bölgede yetişir. Ayrıca buğday, pamuk, keten, susam, nohut, üzüm, batısında zeytin, incir, sulanabilen alanlarda yaz sebzeleri ile vadilerde pirinç yetiştirilmektedir.

  Bölgede ağırlıklı olarak küçükbaş hayvancılık yapılır. Çok az miktarda sığır da vardır. Canlı hayvan ticaretinin gelişmiş olduğu bölgede hayvansal ürünler önemli gelir kaynağıdır.


  Yeraltı Zenginlikleri
  Bölge yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin sayılabilir. fosfat ve linyitin yanında bölgede petrol de çıkarılır. Batman, Diyarbakır ve Adıyaman'da Türkiye'nin önemli petrol yatakları bulunur ve Batman rafinerisinin işlediği petrol bölgeden sağlanır.


  Endüstri
  Sanayi en çok batı bölümde gelişmiştir. Gaziantep en büyük sanayi merkezidir. Dokuma, iplik, giyim, halı, kilim, battaniye, un, unlu gıdalar, tarım makineleri, içki, zeytinyağı, sabun, deterjan, çimento ve rafineri başlıca sanayi kollarıdır. Bölgede madenî eşya yapımı da gelişmiştir.


  Turizm
  Bölge,Anadolu'nun en eski kültürel yerleşim merkezidir.Kısıtlı oranda yapılan turizm faaliyetleri daha çok tarihî kalıntılar ve inanç turizmi ile olmaktadır. Adıyaman ilinde Nemrut Dağı Millî Parkı, Diyarbakır kent surları ve özellikle de Peygamberler Şehri olarak adlandırılan Şanlıurfa başlıca turizm merkezleridir.
   
Similar Threads: Güneydoğu Anadolu
Forum Başlık Tarih
Türkiyem Güneydoğu Anadolu bölgesinde hangi iller var 12 Ocak 2011
Türkiyem Güneydoğu Anadolu bölgesinde hangi dağlar vardır 12 Ocak 2011
Türkiyem Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülen iklimler 12 Ocak 2011
Türkiyem Güneydoğu Anadolu bölgesinde enerji kaynakları 11 Ocak 2011
Türkiyem Güneydoğu Anadolu bölgesinde en çok yetişen ürün 11 Ocak 2011