Güneydoğu Anadolu bölgesinin beşeri özellikleri

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Güneydoğunun beşeri özellikleri, güneydoğu anadolu beşeri özellikler

  Bölge doğal ve beşeri özellikleri bakımından iki bölüme ayrılmaktadır.
  a) Orta Fırat Bölümü
  b) Dicle Bölümü

  Bölgenin kuzey kesiminde Toros dağ sırasının güney yamaçları ile birlikte ikinci bir kıvrımlı dağ kuşağı uzanır. Bölgenin ortasında 1938 m yükseltiye sahip sönmüş Karacadağ Volkanı yer alır. Bölgenin batısında ise Gaziantep Platosu üzerinde yükselen Kartal Dağları önemli yükseklik yapar. İç kesimlere gidildikçe iklim karasallaşır.

  Karadağ’ın batısında Harran, Suruç, Ceylanpınar ve Birecik ovaları yer alır. Dicle nehri ve kollarının toplandığı Diyarbakır Havzası geniş olmayan ancak çok verimli bir ovaya sahiptir.

  Karacadağ’ın batısındaki Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman platoları Fırat ve kolları tarafından derin bir şekilde yarılmıştır. Karacadağ’ın doğusu ise daha engebeli bir yapı gösterir. Bu bölümün güneyinde Mardin-Midyat Eşiği yer alır.

  Bölgenin iki önemli akarsuyundan biri olan Fırat, kaynağını Doğu Anadolu Bölgesi’nden alır. Bölgede ise Toroslar’dan gelen Kahta ve Karadağ’dan gelen küçük akarsularla beslenir. Güneydoğu Toroslar’ın güneye bakan yamaçlarından birçok kol halinde çıkan Dicle Nehri ise bölgenin diğer önemli akarsuyudur. Her iki akarsu da Basra Körfezi’ne sularını boşaltırlar.

  Bölgede doğal oluşumlu göl yoktur. Ancak Fırat ve Dicle üzerinde kurulmuş baraj gölleri bulunmaktadır. Bölgenin ve ülkenin 2. en büyük baraj gölü olan Atatürk Barajı bu bölge sınırları içinde yer alır.
   


Similar Threads: Güneydoğu Anadolu
Forum Başlık Tarih
Ders notları Güneydoğu anadoluda doğal ortamı değiştirme ve ondan yararlanmasına örnekler veriniz 5 Haziran 2011
Ders notları Güneydoğu Anadolu bölgesindeki göller 8 Ocak 2011
Ders notları Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Hava Durumu 8 Ocak 2011
Ders notları Güneydoğu Anadolu bölgesinin düğünleri 8 Ocak 2011
Ders notları Güneydoğu Anadolu bölgesinin doğal unsurları 8 Ocak 2011