Güney Korenin İklimi

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 16 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Güney Korenin İklimi Hakkında Bilgi


  Güney Kore bazen sırf Kore, Doğu Asya'da Kore Yarımadası'nın güneyinde kalan bir devlet. Güney Kore'nin komşu devletleri batısında Çin Halk Cumhuriyeti, doğusunda Japonya ve kuzeyinde Kuzey Kore. Ülke'nin başkenti Seul'dur. Güney Kore ılıman iklim kuşağında kalıyor ve ülke arazisi dağlık topraklardan oluşuyor. Güney Kore sınırları 99,392 km²'lik bir alanı kaplar ve ortalama 50 milyon gibi bir nüfusa sahiptir.

  Güney Kore İklimi

  Kore'de 4 mevsim de görülür. İlkbahar ve sonbahar kısa, yaz sıcak ve nemli, kış ise soğuk ve kurudur, oldukça da kar yağar. Kore'de sıcaklıklar bölgelere göre değişir.Genelde ülkede 6C0 ve 16C0 ortalama sıcaklık vardır. Ağustos ayı ki yılın en sıcak ayıdır ortalama sıcaklık 19C0 ile 27C0 arasında değişir. Yılın en soğuk ayı olan ocak ayında ise -8C0 ve 7C0 arsında değişen bir sıcaklık görülür.

  İlkbaharın başında değişken bir havaya sahip olan bölgede bu dönemde bol yağış ve Kuzen Çin'in çöllerinden sarı toz taşıyan rüzgârlar görülür. Fakat nisan ayinin ortalarına doğru dağların, tarlaların yeşermesi renkli yaban çiçeklerinin açmasıyla birlikte yumuşak bir hava yaşanır. Çiftçiler bu dönemde pirinç üretmek için tohumlarını hazırlar.Sonbahar, mavi gökyüzü ve serin havasıyla Korelilerin en sevdiği mevsimdir. Kırlar bu mevsimde renk cümbüşüyle ayrı bir şenlenir, Ürünlerin alındığı bu dönemde birçok festival ve senlikler yapılır.
   
Yükleniyor...