Güneş yanıkları Nasıl Olur Nasıl Geçer ?

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 4 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Güneş yanığı sebepleri, Güneş yanığı nasıl olur, Güneş yanığının tedavisi, Güneş yanığı bitkisel tedavi, Güneş yanığına bitkisel çözüm

  Güneşlenirken ultraviyole ışınları cilde nüfuz ederek yeni hücreler üreten canlı hücreleri öldürür. Ultraviyole A ve Ultraviyole B‘ nin her ikiside cildi yakar. Hasarı tamir etmek ve ölü hücreleri yok etmek için kan damarları genişler ve yanık bölgelere kan akışı fazlalaşır. Fazla kan cildin kırmızı ve sıcak olmasına sebep olur.

  Güneş koruyucularının losyon, merhem, sprey ve jel gibi değişik, çeşitleri vardır. Faktör sayısı arttıkça koruyuculuk artar. Güneş koruyucular güneşe çıkmadan 30 dakika evvel sürülmelidir.

  Güneş Yanığı Belirtileri : Güneş yanığı, güneş ışığına fazla maruz kalma neticesinde deride kızarıklık ve şişlikle kendini gösteren bir sorundur. Ciddi yanıklarda cillte hassaslık, ağrı, şişme ve su toplama meydana gelir. Yanıkla beraber başağrısı, üşüme veya ateş de görülürse hekime başvurmak gerekir.

  Bol su içmek, ılık duş almak, aloe veralı nemlendirici sürmek ve hidrokortizonlu krem sürmek yanığa iyi gelen şeylerdir.


  Meşe Kabuğu : 20 gr kıyılmış meşe kabuğu 1 litre soğuk suyla kaynatıldıktan sonra, 5 ila 10 dakika arası demlenir ve süzülür. Günde birkaç defa kompres uygulanır. En fazla 3 hafta kullanılır. Geniş deri hasarı varsa kullanılmamalıdır.

  Papatya Çiçeği : Bir yemek kaşığı kıyılmış papatya çiçeğinün üstüne ü 150 ml sıcak su dökülür ve üzeri kapalı olacak biçimde 10 dakika demlenip süzülür, standardize papatya solüsyonlarından 10-20 ml civarı eklenerek günde birkaç defa kompres yapılır. Papatya ve de civanperçemi, aynısafa gibi bitkilere alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

  Yeşilçay : Bir çay poşeti yeşilçay bir bardak suyla 10 dakika kaynatılıp süzülür. Günde birkaç kez kompres uygulanır.

  Sarı kantaron yağı (Oleum hyperici) : 100 gr taze ya da kurutulmuş çiçek 250 gr zeytinyağıyla birlikte bir şişeye konulur. Bu karışım, ara sıra çalkalanır ve 15 gün boyunca güneşte kalır ve bu sürenin sonunda pamuktan süzülür.

  Yanık cilde sürülür ya da yağa batırılan steril gazlı bez birkaç saat deri üzerinde bırakılır. Tedavi süresince özellikle açık tenli kişilerin yoğun güneş ve solarium ışınlarından kaçınması gerekir.

  Yanık deriye gündüzleri dönüşümlü olarak yeşilçay, papatya çiçeği ve meşe kabuğu uygulanması, geceleriyse sarı kantaron yağı ile bandaj yapılması önerilmektedir.

  Akut safhada soğutucu kompres ve jel, akut safha geçtikten sonra sarı kantaron yağı, jel, losyon, ya da krem kullanımı uygundur. Isı birikimine sebep olacağından merhem sürülmemelidir.