Güneş Yanıkları için Çözüm Yolları

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 1 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Güneş ışınları vücut için yararlı ışınlardır. Ancak çok fazla ve direkt olarak maruz kalındığında son derece önemli birtakım zararlara yol açabilirler. Bu nedenle, özellikle de yaz tatillerinde, koruyucu kullanmadan güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekir. Eğer gerekli önlemleri almadan güneş altında uzun süre durursanız güneş yanığı oluşma riski vardır ve eğer güneş yanığınız olduğundan eminseniz aşağıda size yardımcı olabilecek doğal yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz.

  Aloe vera: Aloe vera jeli, güneş yanığı oluşmuş ciltlerdeki acıyı ortadan kaldırmada oldukça etkilidir. Doğal bir ürün olduğundan sık sık kullanabilirsiniz.

  Çay : Eğer güneş altında uyuyakaldıysanız ve güneş yanığı göz kapaklarınızda oluştuysa hazır çay poşetlerinden iki tane alın ve göz kapaklarınıza yerleştirin. Kullanmadan önce çayın soğuk olduğundan emin olun. Aksi halde gözleriniz daha çok yanacaktır. Hazır çay poşetleri yerine bir bez alıp soğuk çaya batırıp göz kapaklarınıza yerleştirerek de aynı etkiyi yakalayabilirsiniz. Aynı şekilde birkaç hazır demlik poşetlerden alıp banyo küvetinizdeki suya atarak da tüm vücudunuzdaki yanıklarla savaşabilirsiniz.

  Yoğurt : Noktasal tedaviler için sade yoğurt oldukça yararlıdır. Soğuk ve sade olan yoğurdu tüm vücudunuza yayacak şekilde güzelce sürün. Birkaç dakika bekletin ve ardından da yıkayın. İyi geldiğini göreceksiniz.

  Elma sirkesi: Eğer vücudunuzda yaygın bir şekilde güneş yanığı varsa küveti soğuk suyla doldurun ve iki fincan (çok aşırıya kaçmamak şartıyla) elma sirkesi ekleyin. Elma sirkesi güneş yanığıyla birlikte zarar gören derinizin Ph dengesinin düzelmesine yardımcı olacaktır.

  Mısır kabuğu losyonu: Adı geçen bu losyon gliserin içerir ve genellikle kuru ve çatlak ciltlerin tedavisinde kullanılır. Güneş yanıklarında da etkilidir, bu nedenle yanık olan yerlere nazik bir şekilde uygulayın.