Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 28 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Güneş Yanığına İyi Gelen Bitkiler
  Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir

  Güneş yanıklarında yanma hissinin azalabilmesi için deriye soğuk nemlendirici sürebilir gerekirse soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Güneş yanıkları genel olarak 12 ile 24 saat arasında kendini göstermektedir.

  Güneşli ve sıcak günlerin olduğu şu günlerde her ne kadar güneş yanıklarından korunmak için neler gerektiği hakkında bilgiler verilse de güneş yanıkları problemi yaşayanlar olabiliyor.

  Güneş yanığı olduğunda cildimizde, deride kızarıklık, ağrı ve sızı oluşabilmektedir. Bunun için soğuk uygulamak şikayetlerimizin azalmasında faydalı olacaktır. Serin bir duş almak olabilir.

  Derimizi rahatlatmak için soğuk nemlendirici kullanılabilir. Nemlendiriciyi buzdolabından bekleterek soğuk olarak uygulayabiliriz. Kaşıntı varsa antihistaminik ilaçlar ağızdan alınabilir. Bunların dışında çok yangılı durumlarda hafif etkili kortizonlu pomatlar faydalı gelebilir.

  Güneş yanıkları için ne yapılır sorusuna sonuçta şunu söyleyebiliriz. Güneş yanıkları zamanla kendiliğinden geçecektir. Bunlar şikayetleri azaltmaya yönelik tedavilerdir.

  Genelde güneş yanıklarına yoğurdun iyi geldiğini biliriz ve ancak güneş yanığına yoğurt sürmenin çok bir anlamı yoktur. Bunun yerine soğuk uygulamak, soğuk nemlendirici uygulamak daha yerinde olacaktır.
  Güneş Yanığına İyi Gelen Bitkiler:

  Güneş yanıklarının giderilmesinde bazı bitkilerinde rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. İşte güneşe karşı en doğal tedavi yöntemi olarak kullanılabilecek bitkiler ise şunlardır.

  Aloe vera yanıkların, cilt hasarlarının tedavisinde kullanılan bu konuda faydaları bulunan bir bitkidir. Aloe veranın etli yapraklarının orta kısmından çıkarılan sıvıyı taşıyan formüller cildi rahatlatan, nemlendiren ve iyileşme süresini kısaltan bir etkiye sahiptir. Aloe veranın ayrıca radyasyon yanıklarına da iyi geldiği biliniyor