Güneş Yanığı İçin Bakımlar

'Sağlık Rehberi' forumunda Masal tarafından 28 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Güneş Yanığı İçin Tedavi Önerileri


  Güneş Yanığı Tedavisi


  İyileştirici Güneş Yanığı Bakımları

  Aloe veralı krem: Güneş yanığı için aloe veradan daha etkili bir içerik yoktur. Aloe vera, hem antibakteriyel olması hem de bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından son derece etkilidir.

  Vitamin E: Antioksidanlardan biri olan vitamin E, güneş yanığının verdiği zaran iyileştirirken etkilerini de azaltır.

  Vitamin C alımını arttırın: Diğer bir antioksidan olan vitamin C'nin alımını arttırmak iyileşmenize yardımcı olacaktır.

  Lavanta yağı: Güneş yanıkları için en sık kullanılan bitkisel çözümlerden biridir. Lavanta yağı nemlendirici ve ağrı giderici özellik gösterir.

  Siyah çay: Siyah çayı veya çay poşetlerini güneşten yanan bölgeye koyun. Bu sayede hem ağrınız azalacak hem de yanma hissi ortadan kalkacaktır.

  Karbonatlı banyo: 1 fincan karbonat eklenmiş soğuk su ile banyo yapabilirsiniz.

  Güneş yanığı acısını azaltmak için bitkisel çözümlen 1 damla lavanta yağı ile 1 tatlı kaşığı yoğurt karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Güneş yanıklarının olduğu bölgelere sürülür. 15 dakika kadar vücutta bekletildikten sonra ılık su yardımı ile temizlenir.

  Yanık ciltler için şifa banyosu:

  2 litre suyla yeşil çay, nergis ve papatyayı 2'şer tatlı kaşığı olmak koşuluyla ağzı kapalı bir kapta kaynamaya bırakın. Demledikten sonra soğumasını bekleyin ve ılık su dolu küvetin içine bu karışımı ekleyin. En az 20 dakika küvette kalmak şartıyla her gün yanıklar geçene kadar bunu tekrarlayın. Bu şifa banyosu ile birlikte yaralarınız hızla iyileşecektir. Unutmayın ki yeşil çayın içinde bulunan antioksidanların yaralan iyileştirmede çok güçlü etkileri olduğu bilinmektedir.