Güneş tutulması hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 5 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

  Ay Güneş'ten yaklaşık 400 kere daha küçük fakat bize Güneş'ten 400 kere daha yakın olduğu için gökyüzünde ikisi de aynı büyüklükte gözükürler. Bir Güneş Tutulması, Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanması neticesinde meydana gelir.

  Tutulmanın olabilmesi için, Ay'ın Yeniay safhasında olması ve Yer etrafındaki yörüngesinin düzlemi ile Yer'in Güneş etrafındaki yörünge düzleminin arakesit noktaları doğrultusunun Güneş'in merkezinden geçmesi gerekir. Diğer bir deyişle Güneş Ay ve Dünya aynı doğrultuda olmalıdır. Bilindiği üzere bir yıl içerisinde 12 ay vardır.

  Ay, Dünya etrafında bir yılda 12 kez dolanır. Şayet Ayın yörünge düzlemi Dünyanın Güneş etrafındaki yörüngesi ile çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelirdi. Fakat durum böyle değildir. Ayın yörünge düzlemi ile Dünyanınki arasında yaklaşık 5 derecelik bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ayın Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar.

  Ay gökyüzünde kimi zaman Güneşin üstünden kimi zaman da altından geçer. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşmaz. Yapılan hesaplar bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması olabileceğini göstermiştir.

  Üç tip güneş tutulması meydana gelebilir. Tam, halkalı ve parçalı tutulma. Bir Güneş tutulmasının tam veya halkalı oluşu Ayın Dünyaya uzaklığı ile belirlenirken, parçalı oluşu, Ay, gözlem yeri ve Güneş arasındaki açıyla; bir başka deyişle, her üçünün tam olarak aynı doğrultuda bulunmamasıyla ilgilidir. Bu durumda, Güneşin sadece bir kısmı Ay tarafından örtülebilir.

  Bilindiği gibi Ay, Dünya çevresinde basıklığı az da olsa elips şeklindeki bir yörüngede dolanır. Bundan dolayı Dünyaya olan uzaklığı her an değişmektedir. Eğer tutulma anında Ay Dünyaya yeteri kadar yakınsa, görünen çapı Güneşin görünen çapından büyük olur, Güneş diskinin tamamı örtülür ve tam tutulma meydana gelir.

  Güneş tutulmasında gözünüzde uygun bir koruyucu olmadan asla güneşe direkt olarak bakmayın. Güneş kısmen örtülmüş olsa da, direkt olarak bakmak gözünüze ciddi zarar verebilir. Gözlük takmak, güneşi izlerken korunmaya yeterli değildir.