Güneş Sistemi Dışında Sürpriz Gezegen

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 24 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. güneş sistemi dışında diğer yıldız sistemleri,güneş sistemi dışındaki sistemler,güneş sistemi dışındaki gezegenler,

  Güneş Sistemi Dışında Sürpriz Gezegen

  Bir yıldızın yörüngesinde dönen yeni gezegen, Jüpiterden yüzde 70 daha büyük. Bilim insanlarına göre, gezegen öyle büyük ki, gizeminin varolan teorilerle açıklanması çok güç.

  Uluslararası gökbilimcilerden oluşan bir ekip, Arizona, California ve Kanarya Adalarında kurulu teleskop ağını kullanarak önemli bir keşfe imza attı. Bilim insanı, güneş sisteminin dışında bugüne dek bilinen en büyük gezegeni keşfettiklerini açıkladı.

  Herkül takım yıldızında bulunan gezegene TrES-4 adı verildi. Gezegen, Jüpiterden yüzde 70 daha büyük.

  Dünyadan yaklaşık 1500 ışık yılı uzakta olan gezegen, ana yıldız etrafındaki dönüşünü yaklaşık 3.55 günde tamamlıyor. Bu da yeni gezegende bir yılın bir haftadan daha az olması anlamına geliyor.

  Ana yıldızdan 7 milyon kilometre uzakta olmasına rağmen gezegenin yüzeyinin sıcaklığının 1327 derece olduğu tespit edildi.

  Yeni gezegen dünyayla yıldızı arasından geçerken yıldızın ışınlarının yüzde birini engelliyor. Bu da parlaklığını azaltıyor.

  Bilim dünyası, dev gezegenin keşfini sevinçle karşıladı. Zira, uzmanlar mevcut bilimsel verilerle açıklanamayacak kadar büyük olan gezegenin incelenmesinin, güneş sisteminin dinamiklerini daha iyi anlamak adına önemli bir adım olacağını düşünüyor.

  Gökbilimciler, yeni keşifleriyle işgili ayrıntıları Astrophysical Journal dergisinde yayımlayacaklar.