güneş patlaması 2012

'Teknoloji Haberleri' forumunda HazaN tarafından 13 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. 2012 de güneş patlaması olacak mı?
  2012 güneş patlaması
  Güneş Patlamasının sonuçları


  Cep telefonu şebekeleri çökecek, radyo-TV yayınları kesilecek, herşey devre dışı kalacak, binlerce kişi ölecek
  [​IMG]
  Bundan 153 yıl önce meydana gelen güneş fırtınasının Kuzey Amerika ve Avrupayı 2012 yılının Eylül ayında vuracağı belirtildi. Uzmanlara göre bu durumda TV, radyo yayınları tamamen kesilecek, elektrik sistemi tamamen devre dışı kalacak, cep telefon şebekeleri çökecek, sular kesilecek, GPS sistemi çalışmayacak.

  Tüm bunların onarılması 20 yıl kadar sürecek bir yeniden inşa sürecini doğuracak. Bu süreçte 100 bin Avrupalı ve Amerikalı hayatını kaybedecek. Bu olay 1859 yılında gece saat 02:00′de gündüz gibi dünyanın aydınlanmasına sebep olmuştu.

  O dönemde yaşayan kişiler bu durumu, “O kadar aydınlıktı ki gece sokağa çıkıp kitap okumak bile mümkündü diye anlatmıştı. Şimdi aynı şokun yaşanması durumunda elektrik şebekelerine milyonlarca wattlık yüklenme olacak. Bu da birçok ülkede şebekenin tamamen erimesi anlamına geliyor.

  Yani bazı ülkelerde elektrik hatlarını tamamen yenilemek gerekecek. Elektrik olmayınca kanalizasyon ve su sistemleri de çökecek. Birkaç gün içinde musluklardan su akmamaya başlayacak.

  Üretim duracak. Süpermarket rafları tamamen boşalacak. Tam bir kaos yaşanmaya başlanacak. Telefon, GPS sistemleri çalışmayacak. Uzmanlara göre bu fenomenin 2012 yılının eylül ayında yaşanmaması durumunda aynı risk 2023 için de mevcut.