Güneş olmasaydı ne olurdu kısaca

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Aysell tarafından 5 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dünyanın güneşin etrafında dönüşü sayesinde mevsimler oluştuğunu hepimiz bilmekteyiz. Dünyamızın aydınlanmasını da güneşten gelen ışınların sağladığını unutmamalıyız.

  Sıcaklık:
  Dünyamız ısınmadığı gibi her anımız dondurucu soğukta geçerdi. Uzaydaki hava soğukluğu ise sıfırın altında yüzlerce dereceyi bulabiliyor. Her anımız petrol, gaza bağlı şekilde ısınmakla geçecek ama yetersiz kalıp hepimiz donmuş olurduk.

  Işık:
  Güneşten ışık gelmediğinden dolayı etrafımızı görmemiz zorlaşacaktır. Devamlı elektrik enerjisine bağlı olacağız. Gelen ışık olmadığından dolayı bitkiler fotosentez yapamayacaklardır, yapay olarak fotosentez gerçekleştirilir ama dünyaya yetecek kadar olmayabilir.

  D vitamini:
  Güneşten gelen ışınlar bize aynı zamanda D vitamini sağlamaktadır. Bulamadığımızdan dolayı yaşantımız çok daha zor olacaktır.

  İklim:
  Değişik iklimler yaşanmayarak tek bir iklim yaşanacaktır. Kış ikliminden çok daha soğuk olacağından dolayı dondurucu soğukluk olacaktır.

  Yaşam:
  İnsanlar yaşamını istediği gibi sağlayamaz olurlar. Sosyal hayatları olmadıkları gibi insanların çok uzun süre yaşamaları hep sorun çıkartacaktır.