Güneş lekelerinden nasıl kurtulurum

'Kişisel Bakım' forumunda YAREN tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Güneş lekeleri hastalık değildir fakat ciddi kozmetik kusur olarak algılanabilmektedir.
  Güneş ışınlarıyla ortaya çıkan güneş lekeleri cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak için ortaya çıkan savunma dokusudur.
  [​IMG]
  Normalde cilde rengini veren melanin denilen maddenin dengesiz bir şekilde çoğalması sonucu oluşur.Melanin melanosit adlı hücrelerden salgılanan cildi güneş ışınlarından koruyan kahverengi bir pigmenttir.Güneş ışığına karşı verilen kişisel cevap farklılığı güneş lekesi olarak karşımıza çıkar.Çok değişik renk, şekil ve derinlikte olabilmektedir.

  TEŞHİSİ
  Genellikle şahıs lekenin oluşumunu hatırlar ve güneşten dolayı olduğunu bilir dikkat edilmesi gereken gebelik lekesiyle ( kloazma ) karıştırmamaktır.Birbirlerine çok benzer ama gebelik lekesinin tedavi şansı daha azdır.

  LEKE TEDAVİSİ

  LAZERLE LEKE TEDAVİSİ

  Lazer tedavisinde lekeli bölgeye çok kısa süreli yüksek enerjili belirlenmiş dalga boyunda ışık uygulanır.Uygulanan bu ışık ciltten daha koyu olan bölge tarafından fazla tutulduğu için cilt zarar görmezken lekeler ısınır. Isınan lekeler ince tabaka şeklinde dökülür.Lazer yüzeyel lekeleri yok ettiği gibi lekeyi yapan derin plandaki melanositleride etkileyerek lekenin asıl sebebini yok eder. Bu sayede kökten çözüm sağlanarak lekeler kalıcı olarak yok edilir.

  Lazer uygulaması esnasında yüzdeki lekelerle birlikte yaşlılık ifadesi veren kılcal damarlarda yok olmaktadır ve aynı alandaki ince kırışıklıklarda gerilemektedir.

  KİMYASAL PEELİNG İLE LEKE TEDAVİSİ

  Doğumsal lekeler,güneş lekesi ve çil gibi ciltten daha koyu renkli oluşumlar kimyasal peeling ile ciltten ince bir tabaka kaldırılarak tedavi edilmektedir.Bu yöntemde etkinlik yetersiz kalabilmekte tamamen düzelme elde edilememektedir.
  Güneş lekesinde ciddi ölçüde sağlanan gerileme tatmin edici sonuç verir güneş koruyucularla güneşin etkisinin azaltılması tekrar oluşumunu geciktirir.Dik güneşe maruz kalındığında tekrar oluşabilir.

  Kimyasal peelingle tedavinin sonunda lekeler azaldığı gibi tazelenen ciltte daha kırışıksız,genç ve parlak bir görünüm elde edilir.

  Çil ve lekenin kişisel yatkınlık olduğu için tekrarından korunmak amacıyla özellikle yaz aylarında güneş koruyucu kremler kullanmak gerekir.

  Gebeliğe bağlı olarak oluşan lekelerin oluşum tarzı çok farklı olduğu için gerek kimyasal peeling gerekse lazer yeterince etkili olamamakta ve % 60-70 oranında tekrarlamaktadır.Gebelik lekesinde her iki tedavi yöntemi de uygulanmamaktadır.
    2. Cevap: Güneş lekelerinden nasıl kurtulurum

  Resimdeki bayanın ciddi sorunu var lekelerle :f106:
    3. Cevap: Güneş lekelerinden nasıl kurtulurum

  Lazer uygulaması esnasında yüzdeki lekelerle birlikte yaşlılık ifadesi veren kılcal damarlarda yok olmaktadır ve aynı alandaki ince kırışıklıklarda gerilemektedir.

  Bir taşla iki kuş misali. Güneş lekesi olanlar ve lazer tadavisi düşünenler bu faydayla sevinebilirler
   


Similar Threads: Güneş lekelerinden
Forum Başlık Tarih
Kişisel Bakım Cildinizi Güneş Lekelerinden Nasıl Arındırırsınız? 26 Eylül 2011
Kişisel Bakım Saçımızı Güneşin Zararlarından Korumak İçin Neler Yapabiliriz? 21 Ekim 2013
Kişisel Bakım Güneş lekeleri için maske 21 Temmuz 2013
Kişisel Bakım Güneş Lekeri Nasıl Geçer 2 Temmuz 2013
Kişisel Bakım Güneş Sonrası Bakım Maskesi 4 Haziran 2013