Güneş Kremi Faktörleri

'Sağlık Rehberi' forumunda Bella tarafından 16 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Güneş kremi Kaç faktör Olmalıdır,  Güneş Kremi Faktörü Kaç Olmalı,  Güneş kremlerinin cilt kanserinin gelişmesi riskini arttıran ve cilde zarar veren ultraviyole (UV) ışınlarının cilde ulaşmasını engellediğine dikkat çekildi. Araştırmaların SPF 15 güneş koruyucu kremlerin yoğun bir şekilde kullanıldığı taktirde cildi korumak için yeterli olabileceğini öne sürdü..

  Doç. Dr. İkizoğlu;
  Güneş kremi kullanırken tasarruf düşüncesiyle hareket edilmesi etkisini azaltır. Bronzlaşmak isteyenlerin büyük çoğunluğu güneş kremi kullanıyor. Ancak ultraviyole A ve B ışınlarına karşı koruyucu etki yaratacak şekilde vücuda tatbik etmiyor, belirlenen ölçütlerde kullanmaktan kaçınıyor'' dedi.

  İkizoğlu, güneşlenme sırasında, ışınların dünyaya dik düştüğü saatlerden kaçınılması gerektiğini ve krem alırken koruma faktör derecesine dikkat edilmesi gerektiğini de anlattı:

  [​IMG]

  ''Günümüzde, güneş kremi kullanırken 15 faktörden daha düşük kremleri tavsiye etmiyoruz.[/B] Başka bir sıkıntı ise güneş kremini çabuk bitirmemek endişesiyle genellikle az kullanmaya özen gösteriliyor. Halbuki yeteri kadar kullanılmaması halinde istenilen etkiyi göstermeyecektir.

  Örneğin, birçay kaşığı dolusu kadar güneş kremi ile sadece yüze uygulama yapılması gerekirken, genellikle bu miktar tüm vücuda tatbik ediliyor. Böyle durumlarda da krem etki gücünü yeterli derecede gösteremiyor.''

  Beyaz tenlilere, güneşlenirken daha yüksek koruma faktörlü kremleri kullanmalarını öneren Doç. Dr. İkizoğlu, ''düşük faktörlüler kullanıldığında ise krem sürme sıklığını artırmamız gerekir. Örneğin, düşük faktörlü krem kullanıldığı zaman denize girip çıktığımız zaman veya güneşlenme süresi bir saati geçtikten sonra tekrar krem sürmek gerekir'' dedi.
   


Similar Threads: Güneş Kremi
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Güneş Kremini Nasıl Kullanmalı 27 Haziran 2012
Sağlık Rehberi Güneş kremi kullanımına dikkat 4 Temmuz 2011
Sağlık Rehberi Çocuklar için uygun güneş kremi hangisi 19 Mayıs 2010
Sağlık Rehberi En etkili güneş kremi hangisi 19 Mayıs 2010
Sağlık Rehberi Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir? 18 Mayıs 2016