Güneş Gözlüğü Seçimi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 4 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilmeli  Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Yapılır

  Güneş gözlüğünüzü seçerken yüz şeklinizi dikkate almanız gerekiyor. Çünkü gözlük yüzünüze tam olarak oturmazsa, gözünüz yan taraflardan güneşin zararlı ışınlarına maruz kalabilir.

  Güneş gözlüğü seçimi

  Köşeli bir yüzünüz varsa; yuvarlak hatlarda bir gözlük seçebilirsiniz. Çünkü bu, hem keskin olan hatlarınızı yumuşatacaktır, hem de yüzünüze tam oturacaktır.

  Oval bir yüzünüz varsa, o zaman çok şanslısınız. Çünkü oval bir yüz için hemen hemen her tip güneş gözlüğü uygundur.

  Yuvarlak bir yüzünüz varsa, köşeli bir güneş gözlüğünü tercih edebilirsiniz.


  Fakat şekli ne olursa olsun,güneş gözlüğü yüzünüze tam oturmalıdır. Bunu anlayabilmek için güneş gözlüğünüzü iki elinizle her iki tarafından tutun. Kolayca hareket etmiyorsa güneş gözlüğünüz yüzünüze tam oturmuş demektir. Ayrıca, kulak arkasına temas eden kısımlarının da çok sıkı olamamasına dikkat edin.

  Yüzünüz kare ya da kareye yakınsa; kavisli çerçeveler sizin için en uygun olanlardır.
  Uzun bir yüze sahipseniz; çerçeveleriniz yüzünüzü kaplamalıdır. Böylece gözlük yüzünüzü ikiye ayırdığı için normalden daha uzun görünmesini engelleyecektir.

  POLAROİD CAMLAR
  Orijinal polaroid güneş gözlüklerinin en önemli özelliği çok iyi görüş sağlamalarıdır. Son yıllarda çok sözü edilen ozon katmanındaki yırtılmalar ve artan cilt kanseri oranı morötesi ışınlara ve bu ışınların uzun vadeli etkilerine dikkat çekmiştir. Çünkü ozon tabakası atmosferdeki doğal bir morötesi filtresidir. Ancak bu katman inceldiğinde ya da iddia edildiği gibi yırtıldığında koruma özelliği doğal olarak azalmaktadır.

  Morötesi ışınlar insan gözü tarafından algılanmaz. Bu ışınların herhangi bir yararı ya da kullanımı da yoktur. Uzmanların çoğunluğu morötesi ışınların zaman zaman göze zarar verdikleri görüşünde birleşmişlerdir.

  Polaroid polarizasyon filtresi zararlı UV (mor ötesi) ışınlara karşı % 100 koruma sağlar. Ayrıca parlak yüzeylerde oluşan rahatsız edici parlama ve yansımaları da % 99 oranında ortadan kaldırır. Bu çifte koruma fonksiyonu sayesinde gözleriniz zararlı ışınlardan korunur ve dünyayı çok daha net ve rahat görmeniz mümkün olur.

  İyi bir güneş gözlüğü için önerimiz; camlarının polaroid olmasıdır. Numaralı güneş gözlüğü ihtiyacı olanlar için de polaroid camlar üretilmektedir.