güneş enerjisi ile çalışan lambalar

'Teknoloji Haberleri' forumunda Wish tarafından 16 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Güneş Enerjisi ile aydınlatma


  Hong Kong'lu tasarımcı Keikko Lee tasarım yarışmasında güneş enerjisi ile çalışan "çıkartma lamba" tasarımıyla birinci oldu.

  Proje hayata geçirilirse çok kullanışlı olacağa benziyor. Bu birincilikle Güney Kore'de ilk uluslararası birinciliğini kazanmış oldu.

  Kuşe kağıt inceliğindeki bu lambanın bir yüzünde güneş panelleri bulunuyor. Diğer yüzünde ise elektroluminesan yani ışığı elektriği dönüştüren tabaka bulunuyor. Gündüzleri pencere ya da güneş gören bir yere asılan lambalar geceleri duvara asılarak aydınlatmada kullanılıyor.

  Ürün hayata geçirilirse sade olduğu kadar da çevreye duyarlı bir ürün olacak. Ayrıca lamba zeminde hiç yer kaplamıyor.

  Lambanın çalışma sistemi:

  Tüm gün içinde açık güneşli bir havada elde ettiği enerjiyi içindeki bakımsız tip akülere depolar, depolana enerji elektronik sensör sistemi ile akşam karanlığında otomatik olarak yanar, sabah gün ışığında otomatik olarak kapanarak şarj etmeye başlar, açık ve güneşli bir havada 8 saatlik şarj ile 20 saat sürekli yanacak enerjiyi depolar. Özellikle yürüme yollarında , çim alanların aydınlatılmasında, duvar üstü ve kapı önlerine her hangi bir alt yapı çalışması yapmadan kablo çekmeden seyyar olarak dilediğiniz yerde kullanılacak yapıda bir ileri teknolojik üründür.

  Direk üzerine konulması ile tüm bahçe alanı içerisinde istenilen miktarda konularak her türlü bahçe ve yol aydınlatması olarak kullanılmaktadır. Özellikle deniz kenarlarındaki sahillerde, pilajlarda , iskelelerde, limanlarda, turistik tesislerin iç bahçe aydınlatmalarında, çevre aydınlatmalarında kullanılacak seyyar ekonomik dayanıklı bir üründür.