güneş enerjisi hakkında bilgi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Burcu tarafından 15 Nisan 2015 tarihinde açılan konu


 1. Bildiğimiz gibi dünyanın en büyük enerji kaynağı güneştir. Bitkiler güneş enerjisini kullanarak fotosentez yaparlar ve bunun sonucunda besin üretirler. Üretilen bu besin dünyadaki tüm canlıların gıda ihtiyacını karşılar.

  Güneş Enerjisinin bir etkisi de Dünyamızı ısıtmaktır. Gece olduğunda havanın soğumasından da anlayabileceğimiz gibi güneş yeryüzünün sıcaklığını arttırmaktadır.

  Çevreci enerji kaynakları üretmek isteyen bilim insanları güneşin sahip olduğu sonsuz enerjiden yararlanmak istemişlerdir. Bunun için çeşitli teknolojiler geliştirilmiştir.

  Güneş enerjisi sistemleri çevreye zararlı gazlar vermeyen, tükenmeyen bir enerji türüdür. Çevreye zarar vermediği, tükenmeyen ve çok ucuz bir enerji kaynağı olduğu için güneş enerjisinin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

  Günümüzde güneş enerjisinden geniş ölçüde yararlanan iki sistem vardır. Bu sistemlerin biri güneşin ısıtma etkisinden yararlanarak sıcak su üretir: Diğer sistem ise ışığın taşıdığı enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir.
   


Similar Threads: güneş enerjisi
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz güneş enerjisi ile çalışan aletler 17 Ağustos 2010
Bunları biliyormusunuz güneş enerjisi ile çalışan araba 16 Ağustos 2010
Bunları biliyormusunuz güneş enerjisi ile elektrik üretimi 16 Ağustos 2010
Bunları biliyormusunuz Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisi Nasıl Elde Edilir? 14 Temmuz 2010
Bunları biliyormusunuz vy canis majoris güneşin kaç katı 21 Eylül 2016