Güneş battıktan sonra ay neden daha iyi görünür

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ZeuS tarafından 29 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


  1. Güneşin batması ile gecenin gelmesi bir olur. Gökyüzünde karartı oluşması dünyamıza yakınlığı ve uydusu olması ile bilinen Ay’ın görülmesini sağlamaktadır. Havada ışık kirliliği en az seviyeye indiği gibi güneşten yansıyan ışığın yansıması sonucunda gökyüzüne baktığımızda kolay bir şekilde görebiliriz.
    Bulunduğumuz konuma göre ışık kirliliği olmayan bir alandan bakıldığı zaman gökyüzünde yüzlerce yıldız görme şansımızda olabilir. Işık ve hava kirliliği olan şehir merkezlerinde gecenin karanlığında ayı görme şansımız dahi olmayabilir. Kirlilik gökyüzüne doğru hareket ettiğinden dolayı ışıltılardan dolayı pek bir şey anlaşılmaz hale gelir. Ayın dünyamızı aydınlattığı ışık saçtığı gecenin karanlığında çevremizin aydınlık olarak görülmesi durumunda anlaşılmaktadır.
    Gözlemevleri yapımında genelde şehir merkezlerinden uzak ve yüksek tepelerde yapılmaktadır. Uzaya devasal teleskoplar yardımı ile bakıldığını göz önüne alırsak eğer havada oluşacak ufak bir kirlilik dahi mesafeleri çok fazla kısaltarak anlaşılmaz hale getirilir. Bilim insanları gözlemevlerini şehirlerden çok daha uzak noktalara kurmaya karar vermişlerdir.
     


Similar Threads: Güneş battıktan
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım güneş battıktan sonra ayı neden daha iyi görürüz 10 Ocak 2012
Sorun Cevaplayalım Güneş Battıktan Sonra Neden Ayı Daha Net Görebiliyoruz? 2 Mayıs 2011
Sorun Cevaplayalım 1935 galatasaray Güneşspor maçında taraftar sahaya ne atmıştır 1 Ocak 2016
Sorun Cevaplayalım dünya güneşin etrafında ne kadar sürede tamamlar 14 Şubat 2013
Sorun Cevaplayalım 571 de Bir Güneş Doğdu ilahisinin tam sözleri 30 Ekim 2012