Günde kaç bardak su içmeliyiz

'Haberler' forumunda Elfida tarafından 25 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Günde ne kadar su içmeliyiz, Günlük içmemiz gereken su miktarı
  Sağlıklı yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının %60’ını, kadında %50’ sini su oluşturur. Bu oranlar yenidoğan bir bebekte %70- 75 iken yaşla birlikte azalır. İnsan beyninin % 95’i ve akcigerlerin %90’ını su oluşturur. Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler.
  Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati metabolik olaylar ancak hücre içinde su yeterli ise gerçekleşebilmektedir. Vücut sıvısının %2 gibi küçük bir oranda azalması bile hafif yorgunluk, yakın hafizada hafif bozulma, dikkati toplamada ve yapılan işe odaklanmakta güçlüklere neden olur.
  Vücut sıvısının azalmasına basitçe “dehidratasyon” denir. Gün boyu devam eden hafif yorguluğun en sık nedenlerinden biri de hafif dehidaratasyondur.
  Su tüketiminin sağlığımız için çok önemli olduğu yıllardır anlatılır. Peki, günlük su tüketimi ne kadar olmalıdır? Bu konuda uzmanların farklı görüşleri olsa da çoğunlukla ortalama günlük su tüketiminin 2-2.5 litre olmasi tavsiye edilir. Bunu 8x8 yani gunde 8 defa 8 onz (250 ml veya bir su bardağı) su içilmesi şeklinde de duymuş ve okumuş olabilirsiniz. Bu miktarlar ortalama miktarlardır. İdeal olan ise su ihtiyacının kişinin durumuna ve mevcut hastalıklarına, hava sıcakliğına ve aktivite düzeyine göre ayarlanmasidir.

  Yeterli su içip içmediğinizi test etmek için 3 küçük ipucu

  Susuzluğunuzu gidermek için içtiğiniz su miktarının en az 2 katını tüketin.
  Günboyu ve sık sık su için ve su içmek için susamayı beklemeyin.
  İdrar renginiz koyu sarı renkli ise yeterli miktarda su içmiyorsunuz demektir. İdrar renginiz koyu sarıdan açik ve şeffaf renge dönüştüğünde yeterli miktarda su tüketiyorsunuz demektir.


  Kimler daha çok su tüketmeli?

  Yüksek proteinli diyetle beslenenler.
  Lifli gıdalardan zengin beslenenler.
  Bulantı kusma ve ishal ile sıvı kaybının arttığı zamanlar
  Ağır fiziksel aktivite yapanlar
  Çok sıcak ortamlarda olup, aşırı terleyen kimseler daha fazla su tüketmelidirler.