Günah İmanı Giderir mi?

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 15 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu


 1. Günah işlendiğinde İman gider mi?

  Peygamber Efendimiz'in buyurduğu şekliyle, haramlar ve helaller bellidir. Bunları redetmek, kişinin imanını giderir. Fakat bir insan haramları haram, helalleri de helal olarak kabul ettiği halde bunlarda ihmalker davranırsa mümindir. Mesela:

  İçki içmek haramdır. Ancak içkinin haram olduğunu kabul etmemek insanı dinden çıkarır. İçkinin haram olduğunu bile bile içerse imanını kaybetmez. Sadece büyük günah işlemiş olur.

  Oruç tutmak bir emirdir. Bu emri kabul etmemek insanı dinden çıkarır ama haram olduğunu bildiği halde oruç tutmazsa büyük günah işlemiş olur ama dinden çıkmaz.

  Eğer bunlarda alışkanlık peydah olmuşsa tehlikelidir. İmanı götürmüyor diye her istediğimizi yapamayız. Haram ve helalleri iyi öğrenmemiz gerekir. Zira küçük de olsa devamlı işlenen günahlar büyük günahlara, büyük günahlar da küfre götürür.

  Bu durum, hadis-i şeriflerde açıkça buyrulmuştur. Günah işlendiğinde kişinin kalbinde siyah bir nokta meydana gelir. Tevbe edilmezse ve günahlara devam edilirse zamanla karara karara bazı duygularını yitirir ve Allah korusun imanını kaybedebilir.

  İslam alimleri günah işleyen kulları yaramazlık yapan çocuklara benzetmişlerdir. Ellerinde olmadan, istemeden bir şeyler kırıp döküyorlar. ancak yaramaz çocuk özür dilemesini bilirse, bir daha aynı hatayı yapmamaya gayret gösterirse, anne ve babası yapılan yaramazlığı göz önüne almaz. bir Müslümanın da günahların kendisine zarar vermemesi için böyle davranması gerekir.
  Kaynak:Huzura Doğru -Osman Ünlü​
   


Similar Threads: Günah İmanı
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Günah işlemekten kaçınmak neden peygamberlerin ortak özelliğidir? 30 Eylül 2015
Dini Bilgiler Tırnak Uzatmak Günahmıdır? 18 Mart 2014
Dini Bilgiler Mevlid kandilinde ilişkiye girmek günahmı 11 Ocak 2014
Dini Bilgiler Vitir namazını kılmamak günah mıdır? 13 Ağustos 2013
Dini Bilgiler Namazı Bırakıp Başlamak Günahmı dır? 24 Ekim 2013