Gümüşhane Kuşburnu festivali 2009

'Medya Bölümü' forumunda Blizzard tarafından 25 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. GÜMÜŞHANE'nde 16'ncı Uluslararası Kuşburnu Pestil Kültür ve Turizm Festivali başladı

  [​IMG]

  Belediye binası önünde yerli ve yabancı ekiplerin folklör gösterileri ile başlayan etkinlik kapsamında Vali Enver Salihoğlu ile Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Atatürk anıtına çelenk koydu. Valilik konağı girişinde Kültür Bakanlığı El Sanatları sergisi açıldı. Bu serginin gezilmesinin ardından şenlik korteji Atatürk Stadyumu’na yürüdü. Statta şenlik fuarı, fotoğraf, resim ve el sanatları sergilerinin bulunduğu Sanat Sokağı açılışı yapıldı. Burada konuşan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, şenliğe kent içinden ve dışından herkesin destek vermesini istedi, destek verenlere teşekkür etti.

  Belediye Başkanı Canlı da, etkinliğin pestil, köme, kuşburnu ve el sanatlarının tanıtımına katkısını anlattı. Vali Enver Salihoğlu ise, yöreye has ürünleri önce Gümüşhanelilerin iyice bilmesi, tanıması gerektiğine işaret etti.

  İl Jandarma Komutanı Albay Fuat Kömürcü ve Emniyet Müdürü Kamil Şanlı’nın da katıldığı etkinlikde daha sonra folklör ekipleri gösteriler sundu.

  Gece Gümüşhaneli Türk Halk Müziği sanatçılarının konserinin ardından da aşıklar şöleni gerçekleştirilecek. 27 Temmuz’a kadar sürecek festivalde, halk oyunu gösterileri, şair ve yazar imza günleri, yöresel yemek yarışmaları, Karaca Mağarası gezileri, yamaç paraşütü ve animasyon gösterileri yapılacak.

  Milliyet