gülfem hatun nasıl öldü

'Sorun Cevaplayalım' forumunda MeriH tarafından 1 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


  1. gülfem hatun nasıl öldü

    Kanuni, Hürrem Sultan'ı öyle bir aşk ile sevmiş ki, Hürrem yaşadığı sürede nerede ise başka bir kadına bakmamış. Padişah, Hürrem sultanın 1558 yılında ölümü ile içine kapanmış, bu durumu fark eden saray görevlileri her gün yanına bir cariye göndermiş ise de hiçbirini kabul etmemiş, ta ki Gülfem Hatuna kadar.

    Gülfem Hatun da birçok cariyenin olduğu gibi, Polonya taraflarından küçük yaşta saray haremine getirilip, burada saray adabını ve İslâmı öğrenir. İlk zamanlar, geceleri rüyasında hayal meyal hatırladığı köyünü görerek uyanır ve haremin katı düzenine uymakta zorlanır; ama zamanla ortama alışır.Güzelliği,zarifliği ve yeni dinine bağlılığı ile haremdeki tüm kadınların göz bebeği olur. Kalfa denen yaşlı cariyelerden birini de anne olarak beller. Kanuni kendisine sunulan Gülfem Hatunu, belki güzelliği, belki zekâsı, belki de Hürrem Sultana benzetmesinden çok beğenir. Sunulan başka cariyeleri ret ederek çoğu zamanını Gülfem Hatunla geçirmeye başlar. Cariyelerin haremde belli harçlıkları olsa da, Kanuni, Gülfem Hatuna her gelişinde çok değerli hediyeler sunar. Dinine çok bağlı olan Gülfem de maddi yönden kuvvetlenmeye başlayınca, Üsküdarda bir cami yaptırmaya karar verir. Cami önce hızlı bir şekilde yapılmaya devam ederken, bir süre sonra parası bittiği için inşaat durur. Bu duruma çare bulmaya çalışan Gülfeme saraydaki ve onu kıskanan başka bir cariyeden bir teklif gelir. Sırasını kendisine satması karşılığı maddi yardımda bulunacağını söyler. Çaresizlik içinde bunu kabul eden Gülfem, Padişah tarafından çağrıldığında, hasta olduğunu bahane ederek gitmez ve yerine bu cariye gider. Bu durum bir iki defa daha tekrarlanınca şüphelenen Kanuni, gelen cariyeye bu durumu sorar. Cariye de, Gülfemi iyice gözden düşürebilmek için, sırasını para karşılığı kendisine sattığını söyler, ama cami için olduğunu söylemez. Bu duruma çok hiddetlenen Kanuni, Cariyenin ve Gülfem Hatunun boğdurulması emrini verir(1566). Kızı bellediği Gülfemin öldürülmesi ile perişan olan kalfa, bir şekilde bu durumu padişaha ulaştırır. Hürrem Sultandan sonra belki de ilk defa birini seven Kanuni, olayı duyunca çok üzülür ve derhal caminin bitirilmesi fermanını verir.

    Ölümünün ilk günlerinde, mezarından geceleri nur yükseliyor söylentileri İstanbulu saran Gülfem Hatunun Şehide-i Saide (Kutlu Şehit) yazan mezarı, Üsküdarın Gülfem Hatun mahallesindeki Gülfem Hatun camisinde bulunmaktadır.