Güler Sabancı kimdir

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 27 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Güler Sabancı Biyografisi,


  Güler Sabancı Hakkında Bilgi,  Güler Sabancı

  Doğum Tarihi : 1955
  Doğum Yeri :Adana

  Yüksel ve İhsan Sabancı çiftinin ilk çocuğu olarak 1955'de Adana da doğdu. Sabancı ailesinin üçüncü nesil üyesidir
  Güler Sabancı, T.E.D Ankara Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra çalışma hayatına 1978 yılında LASSA Lastik Sanayi A.Ş.de başladı.

  14 yıl boyunca KORDSA Kordbezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Güler Sabancı, bu dönemde Sabancı Holdingin imzaladığı yüzde 50-50 oranlı yabancı ortaklıkların hayata geçirilmesine liderlik etti.

  Güler Sabancı, ayrıca, ülkemizde ve yurt dışında birçok yabancı ortaklı sanayi şirketinin kuruluş ve işletme çalışmalarında görev aldı.

  [​IMG]

  Sabancı Holding Lastik ve Takviye Malzemeleri Grup Başkanlığı görevinde de bulunan Güler Sabancı, Mayıs 2004 tarihinde Sakıp Sabancının vefatı ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Murahhas Üyeliğine seçildi.

  Güler Sabancı, aynı zamanda Sabancı Holding İnsan Kaynakları Komitesinin Başkanlığını da yürütmektedir.

  İş dünyasının yanı sıra akademik ve sosyal konularda da faal olan Güler Sabancı, 1996 yılında kuruluşunu gerçekleştirdiği Sabancı Üniversitesinin faaliyete geçişinden bu yana Mütevelli Heyeti Başkanlığını ve 2004 yılından bu yana Hacı Ömer Sabancı Vakfının (Sabancı Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürütmektedir.

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) ilk kadın Yönetim Kurulu Üyesi olan Güler Sabancı, ayrıca küresel iş dünyasının en itibarlı üç kurumu olan Uluslararası Kriz Grubunun (International Crisis Group) Mütevelli Heyeti Üyesi, International Business Councilin ilk Türk üyesi ve European Round Table of Industrialistsin ilk kadın üyesidir.

  [​IMG]

  Güler Sabancı iş hayatındaki başarılarından dolayı dünya basını tarafından da yakından takip edilmektedir; Financial Times'ın 2009 yılında yayınladığı "Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını" listesinde 5'inci sırada yer alan Güler Sabancı, aynı derginin 2007 yılında yayınladığı "Avrupanın Zirvedeki 25 İş Kadını" arasında 8inci seçilmişti.

  Forbes Dergisinin 2009 yılında yayınladığı "Dünyadaki 100 Güçlü Kadın" listesinde 27inci sıraya yükselen Güler Sabancı, 2008 yılında aynı listede 75inci sırada yer alıyordu. Güler Sabancı, Fortune Dergisinin 2008 yılında yayınladığı “Dünyadaki 50 Güçlü Kadın arasında 9uncu sırada yer aldı.

  [​IMG]

  Güler Sabancı iş hayatı ve toplumsal duyarlılık alanlarındaki başarılarından dolayı dünya çapında prestijli ödüllerle onurlandırılmıştır.

  Güler Sabancı'nın Aldığı Ödüller:

  2006 Drexel Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ünvanı verildi.2007 Belçika Senatosu Başkanı Armand de Decker tarafından, II.Leopold Commander Nişanı verildi.

  2007 Amerikan Türk Cemiyeti tarafından Kurumsal Ortaklık Ödülü verildi.
  2009 Avrupa Birliği Konseyi Genel Sekreteri Javier Solana'nın Başkanı olduğu Jüri tarafından Raymond Georis Yenilikçi Filantropist Ödülü verildi.

  2009 Kral I. Juan Carlos tarafından İspanya'nın en üst düzeydeki liyakat nişanı olan Encomienda De Numero Nişanına layık görüldü.

  2010 Avusturya'nın en üst düzey Devlet Nişanı Silbernes Ehrenkreuz der Republik Österreich sahibi oldu.

  2010 Fransanın en üst düzeydeki Devlet Nişanı Legion d'honneur Nişanına layık görüldü.