Gül peygamberin (s.a.v) çocuk sevgisi ...

'Dini Bilgiler' forumunda ayşe tarafından 2 Mar 2009 tarihinde açılan konu


 1. Gül peygamberin (s.a.v) çocuk sevgisi ...

  [​IMG]

  Sevgili Çocuklar ,

  Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Çocuklari çok severdi. Çocuklara karsi çok sefkat ve merhametliydi. Her konuda oldugu gibi "çocuk sevgisi'' konusunda da müslümanlara en güzel örnek olmustur. Çocugun önem ve degerini beIirten hadis-i seriflerinden bazilari sunlardi:

  ''Çocuk, cennet nimetlerinden biridir.''

  ''Çocuk kokusu, cennet kokularindandir.''

  ''Her agacin bir meyvasi vardir. Gönülün meyvasi da çocuktur.''

  Sevgili Çocuklar ,

  Hz. Peygamber (s.a.s.), sevgili torunlari Hz. Hasan ve Hz. Hüseyinli kucagina alir, oksar, öper ve severdi. Hatta namaz kilarken sevgili torunlari mübarek omuzlarina Çikarlardi.

  Sevgili Peygamberimiz, Hz. Muhammed (s.a.v.) sokak ve çarsilarda karsilastigi çocuklara selâm verir , saçlarini oksar ve onlara ikrâmda bulunurdu. Çocuklara karsi çocuk gibi davranir, onlarin dünyalarina girebilmeyi en iyi O basarirdi. Bir hadis-i seriflerinde: "Küçük çocugu olan, onun hatiri için çocuklassin.'' buyurmuslardir. Kalbinin katiligindan sikayetçi olan birine "Yetimin basini oksamayi, onlari sevmeyi ve onlara ikrâm etmeyi'' ögütlemistir. Yine bir hadis-i seriflerinde: ''Cennette ferahlik ve sevinç evi denilen öyle gösterisli bir yer vardir ki, oraya yalniz çocuklari sevindirenler girebilir." buyurmuslardir.

  Bir gün Rasûlullah (s.a.s) Hz. Ali'nin oglu Hasan (r.a.)'i öpmüstü. Yaninda bulunan Akra: ''Benim on çocugum var, hiç birini öpmedim." dedi. Rasulullah (s.a.s) hayretle Akra'nin yüzüne bakti ve buyurdu ki: ''Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz."

  Peygamber Efendimiz (s.a.s.), hayatinda hiç bir çocugu üzmemis ve kalbini kirmamistir. Küçük yasta Rasululah'a hizmet etmeye baslayan Enes (r.a) diyor ki: "On sene Hz. Peygamber1e hizmet ettim. Bana bir defa olsun üf demedi. insanlarin en güzel huylusuydu. ''

  Sevgili Çocuklar ,

  Örnegimiz ve önderimiz Peygamber Efendimiz (s.a.s.), çocuklarin egitimiyle yakindan ilgilenmis; onlarin hayirli bir nesil olarak yetismelerine çok büyük ehemmiyet vermistir. Bakiniz bu konuda neler buyurmuslar ve ne güzel bir egitimci örnegi vermislerdir:

  "Çocuklariniza iyi bakiniz! Onlari güzel terbiye ediniz."

  "Çocugu güzel terbiye etmek ve ona güzel bir isim vermek, evlâdin baba üzerindeki hakIarindandir.''
  [​IMG]
   
 2. Cevap: Gül peygamberin (s.a.v) çocuk sevgisi ...

  Allah razı olsun Ayşe harika bir konu ellerine sağlık..
  Hz. Peygamberimiz (sav) her yönüyle incelenebilecek güzellikte bir hayata sahiptir.
  Çocukluğunu Peygamberimiz(sav)'in yanında geçiren Hz. Enes,Resulüllah'ın şöyle buyurduğunu nakletmiştir:
  'Uzunca kılmak üzere bir namaza durduğum zaman, bir çocuğun ağladığını duyarsam, namazımı kısaltırım; çünkü çocuğun ağlaması anneyi üzer."
   
 3. Cevap: Gül peygamberin (s.a.v) çocuk sevgisi ...

  Çok güzel bir konuya değinmişsin Ayse eline sağlık.Sevgililer sevgilisini anlatmakla bitiremeyiz.Her zerresinden merhamet ve sevgi fışkırıyor.
   
 4. Cevap: Gül peygamberin (s.a.v) çocuk sevgisi ...

  Peygamberimizin gerçekten örnek bir hayatı olduğu tartışılamaz. Ele aldığınız konu harika ilgiyle okudum.Teşekkürler Ayse.:f118:
   
 5. Cevap: Gül peygamberin (s.a.v) çocuk sevgisi ...

  allah razı olsun ayşe.paylaşımlarının devamını dilerim:f40: :)