Gül nasıl bakılmalı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Efendie tarafından 29 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Gül en iyi şekilde nasıl yetiştirilir.

  Gül bahara doğru don tehlikesi kalmadığı sıralarda dikilir. Gül dikilecek toprak iki ay önceden kirizme edilmelidir. Bodur güller 40 cm., boylu güller 80 cm, sarmaşık gülleri de 1 m. ara ile dikilmeli, desteğe bağlanmalıdır.

  Gülün dikileceği çukur, köklerin dimdik durmasını sağlayacak şekilde derin olmalı, dikerken, köklerin yan gelmemesine dikkat etmelidir. Ayrıca, güllerin başka ağaçların yanında bulunmaması, fazla rüzgardan korunması gerekir. İyi gül yetiştirmek için, hele kurak mevsimlerde sulamaya çok önem vermek, sularken toprağı hiç olmazsa 15-20 cm. derinliğe kadar ıslatmak gerekir.

  Gül yetiştirmede budamanın da büyük önemi vardır. Budamanın güller üzerindeki etkisi cinsten cinse değişir. Genel olarak, ilkbaharda ölü, zayıf dalları kesmeli, kuvvetli dalların da tepelerini belirlirli bir yükseklikte keserek ağaca güzel bir görünüş vermelidir. Yılda bir defa açan tırmanıcı güllerin budanması, çiçek açtıktan hemen sonra yapılır. Üstelik, bunların geçmeye başlayan çiçekleri koparılıp temizlenmelidir. Böylece, kalan çiçeklerin kuvvetli olması sağlanır.

  Güllerin çeşitli hastalığı vardır. Bunların başında mantarlardan doğan hastalıklar gelir. hemen hemen gülün yetiştiği her yerde boz beyaz, bir mantara rastlanır. Bu, pudra gibi, yaprakları, gövdeyi sarar. Bekır ve kükürt eriyiklerini ya püskürtmek, ya da toz halinde serpmekle önlenebilir.

  Gül biti de her yerde görülen bir asalaktır. Bitkinin yapraklarına dadanır. bunları önlemenin çaresi, nikotin eriyiği veya başka böcek öldürücü ilaçlar püskürtmektir.. Güllere dadanan çeşitli tırtıllar, daha başka böcekler için DDT kullanılır.
    2. Cevap: Gül nasıl bakılmalı

  Bilgiler için çok teşekürler donlar bitince bir deneyelim.