Guitar Hero III: Legends of Rock

'Oyun Bölümü' forumunda ßyFeaR tarafından 16 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Guitar Hero III: Legends of Rock

  GH'yu ilk gördüğüm zaman işte demiştim, işte tam benim istediğim oyun. Ama malesef bu güzelim oyun sadece konsollardaydı, bu yüzden oynama şansını bulamadım. Çok şey kaçırdığımı düşünüyordum. Şimdi GH3 elimde, ve düşündüğümden çok daha fazlasını kaçırdığımı anladım.
  Geçtiğimiz yaz sırf can sıkıntısından internette küçük, bedava dağıtılan oyunlara bakarken Frets On Fire adında bir oyun gördüm. Oyanış prensibi GH gibiydi. Fakat bir klon oyunuydu. Her ne kadar 3 boyutlu sahne, interaktif seyirciler gibi özellikleri olmasa da sadece şarkıyı çaldığım için gaza geliyordum. Bundan başka Guitar Zero adlı bir oyuna daha rastladım. GZ'da 3 boyutlu sahne vardı fakat sadece kamera hareket ediyordu, bunun yanı sıra star power ve whammy bar etkisini veren eklentileri de vardı. Bu 2 oyunu oynarken harika bir haberle kendimden geçtim. Orijinal Guitar Hero bilgisayarlarımıza geliyordu. Fakat birkaç ay beklemem gerekiyordu. Bekleyiş sona erdi, Rock'ın efsanesini bilgisayarıma kurdum ve siz okuyucularımız için inceledim.
  Opening Of Rock
  Oyunu açıyoruz ve başlıyoruz videoları izlemeye(Her biri tek tek geçilebiliyor tabi). Açılışta tüm videolardan en çok beğendiğim Neversoftun videosuydu. Oyun için hazırlanmış introdan bile güzel olduğunu söyleyebilirim. Menüde tek ve çift kişilik kariyer, hemen oyna (quickplay), internet üzerinden çoklu oyun(multiplayer), eğitim-alıştırma(training), ayarlar(options) ve online seçeneği mevcut. Öncelikle ayarlara bir göz atalım.
  Clean, Distortion, Options Of Rock!
  Ses ve grafik ayarları pek çeşitli değil. Ses ayarlarında gitar,grup(vokal ve diğer enstrumanlar) ve efektlerin ses şiddetlerini ayarlayabiliyoruz. Grafik ayarlarında ise çözünürlük, grafik detayi, fizik modellemesi ve seyircileri açıp kapatabildiğimiz seçenekler mevcut.
  Grafik detayında 2 seçenek var. Biri düşük, diğeri ise yüksek. Düşük ayarları seçerseniz gölgeler kapanıyor, spotlar her yere vurmuyor ve kaplamalar çözünürlüklerinde fark oluyor. Yüksek grafik ayarlarında ise bu saydığım özelliklerin hepsi açık oluyor.
  Böyle bir oyunda neden fizik seçeneği var dediğinizi duyar gibiyim. Eğer fizikleri kapatırsanız grup elemanları ne kadar kafa sallarsa sallasın saçları odun gibi aynı şekilde kalıyor. Saç sallama, kıyafetlerin bazı hareketleri ve şarkıyı çalamadığınızda gitarcının gitarını yere fırlatması dışında fizik adında başka birşey yok, fakat bu kadarı bile yeterli bence. Kalabalık seçeneğini kapattığınızda da sizi izleyen rockçıların yerinde yeller esiyor. Havaya şarkı çalıyorsunuz. Kontroller ise 2 şekilde olabiliyor. Klavye + fare veya usb gitar ile. Klavye ile oynarsanız 5 fret için istediğiniz tuşları ayarlamak mümkün. Pena vuruşu(picking) fare ile yapılabildiği gibi, klavyede ayarladığınız herhangi bir tuş ile de yapılabiliyor. Uzun notalarda fareyi sağa-sola oynatarak wah efekti verebiliyorsunuz. Ayrıca daha hızlı star power doldurmak için yıldızlı ve uzun notalarda wah efektini kullanın derim. Star powerınızı aktif hale getirmek için yine diğer tuşlardan bağımsız başka bir tuş ayarlamanız lazım, bu işlem usb gitarla çok daha hoş yapılmış, star power dolduğunda gitarın sapını sadece yukarı kaldırmak yeterli.
  Bunların dışında videolar ve kazandıklarınızı harcayabileceğiniz bir mağaza var. Oyun ilerledikçe videolar açılıyor ya da bonus video alabiliyorsunuz.
  Audio ve video lag seçenekleri ise oluşabilecek muhtemel senkron problemlerini gidermek için sunulmuş. Ben o konuda bir problem yaşamadım ama eğer notalar ses ile aynı zamanda gelmiyor diyorsanız bu ayarları değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.
  Lets Rock
  Artık quickplay ile ilk sahne deneyimimizi yaşamaya geldi sıra. Zorluk düzeyimizi seçtikten sonra şarkı listesi geliyor. İlk deneyim ilk şarkı ile olur söyleminden sonra Foghat Slow Ride şarkısını seçiyor ve heyecan içinde sahnedeki yerimi alıyorum. Quickplayde rastgele bir gitarcı ile oynuyoruz. Grubumuzu kurarken 5 değişik karakterden birini seçebiliyoruz.
  Ve artık sahnedeyiz. Şimdiye kadar oyunu oynamamış arkadaşlar için oynanış hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Ekranın alt kısmında temsili bir gitar klavyesi ve 5 tel görüyüruz. Şarkının başlamasıyla klavye sürekli ilerliyor ve temsili notalar butonların olduğu yere doğru ilerliyor. Sizin yapmanız gereken, nota hangi telden geliyorsa önce o teli kontrol eden tuşa basılı tutmak ve nota butona geldiği zaman penayı vurmak. Penayı vurma işlemi ise klavyede ayarladığınız(varsayılan olarak yukarı veya aşağı ok tuşları ya da farenin sol ve sağ tuşları) tuşa basarak oluyor.
  Atmosphere Of Rock
  Şarkıya başlar başlamaz oyun sizi içine alıyor ve tam gaz çalmaya çalışıyorsunuz.Grup elemanlarının sahnedeki davranışları, kalabalığın şarkının durumuna göre tepkisi çok hoş hazırlanmış. Eğer şarkıyı hatasız götürürseniz, gitarcınız yavaş yavaş gaza geliyor ve kendi kişisel özelliklerine göre hareketler yapıyor. Bunun tam tersi olursa, yani çok hata yapmaya başlarsanız durgunlaşıyor, daha çok gitara bakmaya başlıyor. Bu gibi daha birçok ayrıntı insanı gaza getirmeye yetiyor da artıyor bile.
  Modes Of Rock
  Gelelim oyun çeşitlerine. Quickplayde anlattığım gibi sahnede tek şarkı çalıp iniyorsunuz. Fakat şarkı bittikten sonra detaylı istatistik görmek mümkün. Şarkının girişi, solosu, vs. kısımlarında yüzde kaç başarılı olduğunuzu yazıyor. Training modunda practise(şarkı öğrenmek va pratik yapmak için) ve tutorial(oyuna yabancı olanlar için) olmak üzere 2 seçenek var. Tutorial seçeneğinde oyunun nasıl oynanacağı gösteriliyor. Practise seçeneğinde ise listede açık olan istediğiniz bir şarkıyı seçiyorsunuz, daha sonra şarkının çalmak istediğiniz kısımlarını(tamamını çalmak da mümkün) seçiyorsunuz. Son olarak da ritim hızını seçiyorsunuz ve başlıyorsunuz çalmaya. Bu modda Rock Meter yok, dolayısıyla çok hata yapsanız da şarkı bitmiyor. Şarkı bitince ne kadar başarılı olduğunuzu görebiliyorsunuz. Pratik yapma seçeneği gerçekten çok hoş, özellikle sahnede rezil olmak istemiyorsanız buraya mutlaka defalarca uğrayacaksınız demektir.
  Kariyer modunda şarkıları başarıyla çalıdıkça yenileri açılıyor(toplam 42 şarkı var) ve yeni sahnelere çıkıyorsunuz. Kazandığınız paraları kıyafetinize, stilinize, grup elemanlarına ve tabi ki yeni gitarlarınıza yediriyorsunuz.
  Bunların yanı sıra gitar savaşları var. Gitar savaşındaysanız star power yerine, karşınızdakinin telini koparmak, klavyesini sallayarak yanlış basmasını sağlamak gibi özel silahlar elinize geçiyor. Kariyer modunda ilerledikçe Tom Morello, Slash gibi isimlerle gitar savaşları yapıyoruz. Ayrıca multiplayer olarak gitar savaşı yapmak da mümkün. Graphics Of Rock
  Grafik açısından PC'de gayet doyurucu bir oyun GHIII. Karakterler yeterince detaylı modellenmişler, kaplanmışlar. Star power aktif hale gelince işin içine özel birtakım partikül efektleri de girince coşmamak elde değil, tabi çok gaza gelip de notaları karıştırısanız tüm havanız sönüyor. Gitar modelleri de gayer şık hazırlanmış(özellikle Les Paul ve Explorer kasalara bitiyorum) fakat gitarın tüm telleri eşit kalınlıkta. Bu detayı performans açısından bir kesinti olarak görüyorum ve olsun artık o kadar da diyorum. Işıklar ve gölgeler de sahnede çok canlı duruyor ve atmosferi her zaman destekliyor.
  Sounds Of Rock
  Bir müzik oyununun seslerinden şüphe etmek sanırım hata olur diye düşünüyorum. Şarkılarda ses kalitesi olsun volume dengesi olsun herşey yerli yerinde. Eğer oynarken volume dengesi kulağınıza sorunlu gelirse ayarlar menüsünden istediğiniz ayarı yapabilirsiniz. Kalabalığın tepkileri de gayet güzel. Özellikle şarkı başladıktan bir kaç nota sonra hangi şarkı olduğunu anlıyorlar ve çığlıklar yükseliyor. Bu çok gerçekçi bir detay, kendimi gerçekten sahnede hissettiriyor
  Worsts Of Rock
  Tabi ki her oyunda olduğu gibi bu oyunda da istenmeyen hatalar mevcut. Mesela sisteminiz iyi de olsa star poweri aktif ederken küçük bir takılma yaşayabilirsiniz. Eğer bir usb gitarınız yoksa(ps2 uyumlu bir gitarı usb dönüştürücü ile kullanmak mümkün) klavyeden oynamak bazen işkence olabiliyor, özellikle zaten zor olan gita savaşları içinden çıkılmaz bir hâl alabiliyor. Bunların dışında çok fazla bir problem yok.
  Requirements Of Rock
  Aspyrın açıkladığı sistem gereksinimleri şöyle;
  Minimum sistem:
  Intel Pentium D(Dual Core) 2.8GHz ya da AMD Athlon 64 3500+, XP için 1GB Vista için 2GB RAM, 6.1GB boş HDD alanı, DX 9.0c destekli ses kartı, Ati x800 ya da Nvidia GeForce 7600 ekran kartı, DVD sürücü.
  Önerilen sistem:
  Intel Core 2 Duo 2.4Ghz ya da AMD Athlon Dual Core 4400+, 2GB RAM, 6.1GB boş HDD alanı, DX 9.0c destekli ses kartı, Ati Radeon 2600 ya da Nvidia GeForce 8800GT ekran kartı(256MB), DVD sürücü.
  Açıklanan sistemler gayet yüksek olmasına rağmen, GeForce 6 serisi ya da ATI x serisi bir ekran kartı(en az 128MB) 2.5Ghz P4 işlemci ve 1024MB RAM ile oyunu rahat bir şekilde oynayabilirsiniz.
  Last Words Of Rock
  Son olarak rock-metal dinleyen herkesin bu oyunu mutlaka denemesini şiddetle tavsiye ederim. Gerek şarkılarıyla, gerek verdiği eğlencesiyle arşivlik bir oyun. Oynayın ve içinizdeki rock yıldızının zincirlerini kırmasına izin verin. Herkese bol oyunlu, rock dolu günler.