Guatr Hastalığı Belirtileri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 27 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Guatr Hastalığı Belirtileri Nelerdir


  Guatr hastalığı,tiroid bezinin büyümesi sonucu ortaya çıkan guatr ve boynun ortasında, yutkundukça aşağı yukarı hareket eden şişlikle kendini belli eden bir sağlık sorunudur.

  Bu hastalığa guşa veya cedre de denir.Tıp dilindeki adı ise strumadır.
  Guatr özellikle geceleri nefes darlığı yapar. Bazen de rahatsız edici öksürüklere neden olur. İki çeşit guatr vardır.

  Basit guatr
  Bu çeşit guatrda tiroid bezi balon gibi şişer. Nedeni alınan iyotun yetersiz olmasıdır. Dağlık bölgelerde oturanlarda, ergenlik yaşlarında ve hamilelerde çok görülür.

  Yumrulu guatr
  Bu çeşit guatrda, tiroid bezinin iki yanında kabarıklık veya üzüm salkımını andıran şişlikler görülür. Her iki çeşit guatrda da endişelenecek bir durum yoktur. Ancak tedaviye erken başlamak gerekir. Yemeklerde iyotlu tuz kullanmak, mümkün olduğu kadar çok balık, pırasa, kuru erik, yumurta, taze fasulye, pazı, soğan, sarmısak, dut veya dut kurusu, havuç yemek; inek sütü, erik hoşafı, ve havuç suyu içmek çok faydalıdır. Ayrıca kabız olmamaya gayret etmek gerekir. Lahana, mısır ve turp da yenmemelidir.

  Kadınlar,troit bezi hastalıklarında erkeklerden daha fazla risk altında..

  Özellikle ergenlik, hamilelik sonrası ve menopoz dönemlerinin fırtınalı hormonal çatışmalarını yaşayan kadınlar daha fazla risk altında.
  Erken tanı, troit bezi hastalıklarında da tedaviyi kolaylaştıran en önemli faktördür.

  Guatr Hastalığı Belirtileri
  Troit bezi fonksiyon bozukluğu hormonal hastalıkların en sık görülenidir. Boynunuzun ön kısmında ve hemen cilt altı bölümünde, soluk borusunun önünde yer alan sadece 20 gr ağırlığındaki bu içsalgı bezi, küçük bir kelebeği andırır ve metabolizmanızın ana oyuncuları T3 ve T4 hormonlarını üretir. Bu hormonların üretimi öncelikle iyodun hammadde olarak mevcudiyetini gerektirir. Ülkemiz topraklarının önemli bir bölümü iyot fakiridir. Bu durum besinlerimizde de iyot azınlığına yol açar. Guatr sorununun ülkemizde çok yaygın olmasının temel sebebi, iyot noksanlığıdır.

  En sık görülen tiroit bezi hastalığı olan guatr, troit bezinin fazlaca büyümesini ifade eder. Guatr sorunu olan hastalarda vücuda yetersiz iyot girmesine karşın, troit bezinin yoğun çabası sayesinde tiroit hormonlarının üretimi normal sınırlar içinde tutulur. Bu nedenle de guatr olan hastalar genellikle normal troit fonksiyonuna sahiptir. Sorun, tiroit bezinin normalden fazla irileşmesi, hatta bazen nodüllerle düzensiz bir yapıya dönüşmesidir. İyot eksikliğine bağlı guatr özellikle genç ve orta yaş kadınlarda daha sık görülmektedir.

  Uygun bir tedavi ortalama 6-12 ay kadar sürer. Bu zamandan sonra, tiroit bezinde belirgin bir küçülme sağlanabilir. Tedavinin daha uzun sürmesi, özellikle çok sayıda nodül mevcutsa gerekebilir. Tiroit hormonuyla baskılanmayan, küçültülemeyen, etraf dokulara baskı yaparak sorun yaratan veya estetik olarak rahatsız eden guatrlar, cerrahi olarak çıkartılmalıdır.
  Kaynak: Prof.Dr.Osman Müftüoğlu​
    2. Cevap: Guatr Hastalığı Belirtileri

  şakaya gelmez valla.. Arkadaşım tedavisini gördüğü için bebek bile yapamıyorlar.. Allah korusun.. Dikkatli olmak lazım..
    3. Cevap: Guatr Hastalığı Belirtileri

  ben almanyada yasiyorum henüz 17 yasindayim ve bendede guatr hastaligini tesbit ettiler. bana bu hastaligin gecici olmadigi soyledi ve bende oyle biliyordum zaten. guatr hastaliginin tek cozumu, omur boyunca hap kullanmak..