Gribe Karşı Nasıl Önlem Alınmalı

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Gribe Karşı Nasıl Önlem Alınmalı

  [​IMG]

  Mevsim değişiklikleri, havaların soğuması, kar, yağmur derken hastalıklar baş göstermeye başladı. Kendimize dikkat etmemiz gerekirken daha fazla hasta oluyoruz ve daha fazla gribin eline teslim oluyoruz. Boğazlarınız karıncalanmaya başladıysa ve kendinizi halsiz hissediyorsanız merhaba gribin başlangıcına hoş geldiniz.

  Grip kışın en zor hastalığıdır. Ona yakalanmak çok kolay olur ama gripten gelen mikropları vücudunuzdan atamazsınız. Çeşitli tedavi yöntemleri uygularsınız kendinize ama bir türlü çıkamazsınız işin içinden. En iyisi daha bu hastalığa yakalanmadan, yakalanmayı önlemeye çalışalım. Öncelikli olarak dışarıdan eve girdiğimiz zamanlardan muhakkak ellerimizi yıkamalıyız. Dışarı da dokunduğumuz şeyler veya hapşurduğumuz zaman elimize bulaşan mikroplar bizi hasta etmedi en başta gelen şeylerdir. Bizde bunu önlemek adına her eve girdiğimizde ellerimizi yıkayacağız. Vitamin almayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Özellikle domates, brokoli ve kivi gibi yiyecekler bu gibi aşamada oldukça önemlidir. Tavuk suyu çorbası gribe yakalanmamak için birebir çözümdür. Sıcak olduğu zaman çok daha iyi olacaktır. Yoğurt tüketmenin gribe karşı etkili bir silah olduğu söylentileri de oldukça yaygın. Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin gribi tetiklediği ortaya çıktı. Bu maddeleri tüketen insanlar hasta olmaya daha fazla meyilli oluyorlar. Su kullanımınızı arttırmanız gerekiyor. Günde en az 8 bardak su içmemiz gerektiği bilgisine aşinayız ama bunu icraata da geçirmek oldukça yararlı olacaktır. Hemen kendinizi ilaçlara veya antibiyotiklere boğmayın. Kendinize 1 hafta kadar süre verin,baktınız düzelmediniz işte o zaman ilaçlara, doktorlara sarılabilirsiniz. Eylül-Kasım ayları içerisinde muhakkak aşınızı yaptırmanız gerektiğini unutmayın. Meyve ve sebze yemeye özen göstermeniz gerekiyor. Metabolizmayı güçlendirdiği için sizi dış etkenlere karşı dirençli yapacaktır. Temiz hava almak her zaman sizin direncinizi arttıracaktır. Düzenli olarak egzersiz yapmak kalbin kan pompalama hızını arttırır. Bu sebeple hızlı nefes alırsınız ve akciğerleriniz oksijen transferinde bulunur, terlemenize yardımcı olur. Doğal olarak sizi virüslerden korur.

  Gripten korunmak için bu anlatılanları yapmanız yetecektir. Ondan sonra kendinizi yatakta yatarken görmeyecek ve bütün kışı sapasağlam geçirmiş olarak bulacaksınız. Tabi tüm sene boyunca dikkat ederek de hiç gribe yakalanmamayı hedefleyebilirsiniz.