Gözyaşı nedir nasıl akar?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 31 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Gözyaşı denilen şey,çeşitli fırsatlarla kendisini gösterir. Ağladığımız zaman, çok güldüğümüzde,acı bir rüzgar gözlerimize doğru yüzümüze çarptığında gelir.
  [​IMG]
  Aslına bakılacak olursa,göz yaşının gelmesi için belirli bir fırsat gerekmez. Daima akmaktadırlar. Sadece onların varlığını fark etmeyiz.

  Onların varlığını fark etmemiz,çeşitli sebeplerle,aşırı bir şekilde boşanmalarından olur. Gözlerimizi gözyaşı akıntısından korumak için,temiz tutmalıyız. Her üst gözkapağının altında, gözyaşı husule getiren kesecikler mevcuttur.

  Bu kesecikler, devamlı ve düzenli bir şekilde gözyaşı meydana getirirler. Gözümüzü her kırpışımızda, gözkapakları, gözümüzün yüzeyindeki bir miktar gözyaşını emer. Bu iş, bir otomobil cam silicisinin çalışmasından farksızdır.

  Hayatımız boyunca,bu iş ikiyüz elli milyon defa vuku bulur. Bahis konusu sistem,gayet mükemmel bir şekilde ayarlanmıştır..

  Ancak,yukarda sayılan ve belirtilen fırsatlarda,kontrolün gevşemesi,hatta geçici bir süre için ortadan kalkması, gözyaşlarının büyük ölçüde boşanmasına sebebiyet verir..
    2. Cevap: Gözyaşı nedir nasıl akar?

  Bilmediğimiz neler varmış benim gözyaşım sürekli akar sebebi ne olursa olsun mutluluk, üzüntü, hastalık :(
  Teşekkürler yarencim