Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Ne Yapmalı?

'Kişisel Bakım' forumunda Sitem tarafından 23 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


  1. Avuç içi ve ayak tabanları dışında vücudumuzun her bölgesinde gözenekler bulunur ve bu gözeneklerin temel görevi ter yoluyla toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Genetik özellikler gözeneklerin büyüklüğü konusunda ön plana çıksa da cilt bakımının yapılmaması, yaşam tarzı ve beslenme de gözeneklerin boyutu üzerinde etkilidir.

    Doğru Temizleyici: Başlangıç olarak doğru bir cilt temizleyici seçmeniz gerekiyor. İyi bir temizleyici tıkanan gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve kalıcı olarak genişlemesini önler. Temizleyicinin bir diğer faydası da daha az sivilce ve siyah nokta oluşumu sağlamasıdır.

    Ölü Deriyi Temizlemek: Ölü deri hücreleri cildin üstünde birikme eğilimindedir ve bu gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Ölü deriyi düzenli olarak almak için temiz bir pamuklu havlu üzerine günlük olarak kullandığınız temizleyiciden damlatarak dairesel hareketlerle cildinizi silebilirsiniz. Yağlı cilt için özel olarak üretilmiş, peeling etkili krem veya jellerde kullanılabilir. Cildin daha pürüzsüz görünmesi, leke ve sivilce izlerinin hafiflemesi için 6 ayda bir kimyasal peeling yaptırabilirsiniz. Cildiniz hassassa ve kimyasal peeling sonrası cildin iyileşme süreci gözünüzde büyüyorsa tamamen doğal içeriklerle hazırlanmış, meyve bazlı peeling maskelerini kullanabilirsiniz.

    Doğal Maskeler: Kil maskesi fazla yağı almak ve gözenekleri temizlemek için idealdir. Bulunması ve hazırlaması daha kolay olan yulaf ezmesi maskesi de gözenekleri derinlemesine temizleyerek sivilce oluşumunu azaltır. Limon suyu fazla yağı alır ve cildi temizler. Ancak kurutucu etkisi olduğundan dolayı yoğurtla birlikte kullanmanızı öneririm.