Göze Yabanci Cisim Kaçması

'Sağlık Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


  1. Göze Yabanci Cisim Kaçması ilk yardım,Göze Yabanci Cisim Kaçınca yapılacaklar,Göze Yabanci Cisim Kaçması tedavi

    Göze Yabanci Cisim Kaçması
    Göze kaçan yabancı cisim göz küresine saplanmışsa veya bir metal parçası ise kesinlikle çıkarmaya kalkışmayın ve iki gözü birden temiz bir bezle kapatarak kazazedeyi bir göz doktoruna götürün. Sağlam göz açık olursa bunun hareketlerine bağlı olarak öbür göz de hareket edecek ve batan cisim gözü daha fazla zedeleyecektir.

    Eğer yabancı cisim göz akının üzerinde ise ya da alt göz kapağının içinde ise temiz bir bezin ıslatılmış kenarı ile cismi çıkarabilirsiniz. Pamuk kullanmamalıdır çünkü pamuk telleri rahatsızlık verebilir.

    Yabancı cismi göremiyorsanız üst göz kapağını alttakinin üzerine çekin ve kısa bir süre böyle tutun. Bu hareket yabancı cismi yerinden oynatabilir. Yabancı cisim yine bulunamazsa üst göz kapağının altına kaçma olasılığı vardır. Bu durumda hasta aşağı doğru bakarken yardımcı kişi üst göz kapağını kirpiklerinden tutup aşağı doğru çekerken göz kapağını üzerine bir kibrit çöpü konularak kapak bunun üzerine doğru kıvrılır. Böylece üst göz kapağının altındaki cisim ortaya çıkınca temiz ve ıslak bir mendil kenarıyla alınır. Yabancı cisim çıkarılamazsa gözü zedelemeden doktora başvurulur.