Göz Ülseri Nedir

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 13 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Göz Ülseri Hakkında Bilgi
  Göz Ülseri Belirtileri
  Göz Ülseri Tedavisi
  Kornea Ülseri

  Kornea ülseri, halk arasında buna göz ülseride denir.

  Bu ülser bir enfeksiyon sonucu meydana gelebilir veya daha büyük sıklıkla bir yabancı cisimden, enfeksiyon tahrişinden olabilir. Emtropion ve blefarit gibi gözkapağı problemleri de yaraya yol açabilir. Graves hastalığı gibi gözkapağı çekilmesi korneanın gözyaşı ile yıkanmasını önleyip etkilere maruz bırakabilir, bu da ülser yapabilir.
  Enfeksiyon viral, bakteriyel, mantar veya protozoan olabilir. Viral enfeksiyonlara çoğunlukla herpes simpleks virüsü neden olur.

  BELİRTİLER

  Görüşün bozulması Gözde acıma Göz kızarması Kornea üzerinde görünür beyaz leke Kornea ülseri, kornea üzerinde açık bir yaradır.

  TEŞHİS

  Kornea ülserinin verdiği rahatsızlık sizi herhalde bir göz doktoruna gitmeye zorlayacaktır. Doktor gözünüzü muayene edip ülserli dokudan bir parça alacak ve muayene edecektir, sebebin enfeksiyon olup olmadığını anlamak için. Bakteriyel ülserin belirtileri genellikle daha ciddidir. Bakteriyel ülser, korneanın üzerinde meydana gelecek beyaz lekeden de anlaşılabilir. Herpes simplex viral ülser ancak korneanın üzerine bir leke koymak suretiyle yapılan test hariç, genelde gözle görülmez. Testte ortaya çıkan ülser bir ağacın dallarına benzer.

  TEDAVİ

  Kornea ülserleri ciddidir ve doktorunuz tarafından hemen tedavi edilmelidir. Ülserin tipini teşhis eder etmez uygun tedavi yapılacaktır. Bakteriyel ülserler genelde antibiyotik göz damlalarıyla tedavi edilir. Ülser çok ciddi ise, antibiyotik gözün yakınına enjekte edilebilir. Bazen eflamasyonu azaltmak amacıyla lokal olarak kortikosteroidler tatbik edilir. Enfeksiyon viral ise, doktorunuz antiviral damla veya merhem verebilir. Bu ilaçlar ülseri kontrol altına alacaktır, ama bütün diğer herpes enfeksiyonları gibi, ülser gene çıkabilir.
  Eğer kornea ülserine bir mantar veya protozoan organizması sebep olmuşsa, göz doktorunuz gözler için spesifik ilaçlar verecektir.
  Eğer tedavi edilmezse bir ülser kornea üzerinde kalıcı hasar meydana getirebilir. Derin bir ülser
  korneayı geçip bütün göz hücresini bile etkileyebilir. Ağır skarh (yara izli) bir kornea değiştirilmeyi gerek-tirebilir.