Göz Tansiyonu Glokom

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 5 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. GLOKOM (Göz Tansiyonu)

  Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurşen Arıtürk, halk arasında "göz tansiyonu" veya "karasu hastalığı" olarak bilinen glokomun, dünyada 7 milyon kişinin kör olmasına neden olan yaygın bir göz hastalığı olduğunu belirtti.

  Körlük oluşturan göz hastalıkları içinde üçüncü sırada yer alan ve önlenebilir körlük nedenlerinden biri olan glokomun, genellikle 40 yaşın üzerinde görüldüğünü ve çok sinsi seyirli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Nurşen Arıtürk, "Hiçbir bulgu vermeden ilerleyebilir. Son evrede görme azlığı ile kendini belli eder. Bu aşamadan sonra tedavi edilse de kaybedilen görme geri gelmez. Erken teşhis edildiğinde hastalığın ilerlemesi önlenebilir. Normal göz muayenesi sırasında tespit edilen anormal göz içi basıncı ilk bulgu olabilir. Bu nedenle 40 yaşından sonra düzenli yapılan göz muayeneleri erken tanı ve tedavi için en iyi yoldur" dedi.

  Farklı glokom tipleri bulunduğunu, bunlardan birinin de ileri yaşlarda ani olarak ortaya çıkan dar açılı glokom olduğunu kaydeden Prof. Dr. Arıtürk, "Dar açılı glokom, şiddetli göz ağrısı, kızarıklık, bulantı ve kusma ile karakterizedir. Acil tedavi gerektirir. Bebeklikte ve çocukluk çağında görülen glokom tipleri ise daha farklıdır. Gözlerde sulanma, ışığa hassasiyet ve gözde büyüme ile karakterizedir" diye konuştu.

  Glokomun nedeninin henüz tam olarak bilinmediğini vurgulayan Arıtürk, hastalığın göz tansiyonunun yükselmesine, göz içinde sürekli olarak üretilen göz içi sıvısının (humoraköz) boşalım kanallarının tıkanmasına bağlı olarak dışa çıkamaması ve göz içinde birikmesine neden olduğunu açıkladı. Arıtürk, "Göz tansiyonunun yükselmesi görme sinirine hasar vererek görme kaybına yol açar. Bazı glokom tiplerinde ise göz tansiyonu normal olsa da görme sinirindeki kan akımının bozuk olması görme sinirinde aynı şekilde hasar oluşturabilir. Bu tip glokomlara Normal Tansiyonlu Glokom denir. Glokomun görülme sıklığı ileri yaşta, ailede glokom varlığında, sigara içenlerde, şeker hastalarında, yüksek-düşük tansiyonu olanlarda, miyoplarda, uzun süreli kortizon tedavisi alanlarda, göz travması geçirenlerde, migreni olanlarda artmaktadır" şeklinde konuştu.

  Glokomun tedavisinin mümkün, fakat tamamen iyileştirilmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken Arıtürk, şöyle devam etti:

  "Tedaviyle hastalığın hızı azaltılmakta, fakat tamamen iyileştirilmesi mümkün olamamaktadır. Tedavide öncelikle ilaçlar kullanılmakta, yeterli gelmezse lazer tedavisi, sonra da ameliyat yapılmaktadır. Bazen çok ilerlemiş olgularda ameliyat önce tercih edilebilir. Doğuştan glokomu olan bebeklerde durum biraz daha farklıdır. Bu hastalarda tedavide öncelikli seçenek ameliyattır. Bir kez ameliyat yeterli olmayabilir; 2. ve 3. kez ameliyat gerekebilir. Glokom kalp hastalığı gibidir. Oluştuktan sonra yaşam boyunca sizinle birliktedir. Sürekli kontrol altında olmayı ve sürekli düzenli ilaç tedavisini gerektirir. Ameliyat olunsa bile sonradan tekrar ilaç tedavisi gerekebilir. Erken teşhis ve tedavi sizi körlükten koruyacaktır."