Göz tansiyonu belirtileri

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 8 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Göz tansiyonu nedir
  Göz tansiyonu nedenleri
  Göz tansiyonu tedavisi

  Göz tansiyonu belirtileri

  [​IMG]

  Göz tansiyonu ani olarak yükseldiğinde oldukça çarpıcı belirtilerle karşımıza çıkar. Gözde ve göz arkasına yayılan şiddetli, delici tarzda bir ağrı, bunun yanında görme bulanıklığı, cisimlerin etrafında renkli haleler görme, bulantı ve kusma en belirgin şikâyetlerdir.
  Genellikle ani göz tansiyonu yükselmesi ile karşılaşılan hasta sayısı azınlıktadır. Asıl büyük grupta göz tansiyonu yavaş yavaş artar ve göz, bu artışa uyum sağlar, yani ağrı duyulmaz.

  Hastalık herhangi bir belirti vermeksizin yıllar boyu ilerlemeye devam eder. Belirtiler başladığında ise çoğu kez geç kalınmış olur.

  İlk basamakta yapılması gereken, bilgisayarlı görme alan muayenesidir. Bu test, gözdeki sinir hücrelerinin çeşitli ışık şiddetlerine olan hassasiyetini ölçen ve her bir gözün gördüğü toplam alanı belirleyen bir testtir. Hastalığın tespitinde ve takibinde büyük önem taşır.

  Bilgisayarlı görme alanı dışında, ayrıntılı ve daha pahalı yöntemler de mevcuttur. Bunların en bilinenleri; ultrasonik metotlarla göz sinirine gelen kan akımının ölçülmesi ve özel görüntüleme yöntemleri yardımı ile gözdeki sinir tabakasının kalınlıklarının ölçülmesi yöntemleridir.

  Göz tansiyonu nasıl tedavi edilir?

  Göz tansiyonunu tedavi ederken, basamak şeklinde bir yol izlenir. Hastalık teşhis edildikten sonra elde mevcut olan pek çok ilaç seçeneğinden hastalığın tipine en uygun olanına başlanır ve hasta takibe alınır.

  Gerekli aralıklarla göz tansiyonu ve görme alanı ölçümleri yapılır. Gereğinde başka ilaçlar eklenir. Bunlara rağmen göz tansiyonu düşmez, görme alanı bulguları ilerlerse, ameliyat kararı verilir.

  Ameliyat, lazerle ya da klasik yöntemle yapılır. Ameliyatın başarı oranı yüzde 80-90 arasında değişmektedir. Basamak tedavisi, doğumsal göz tansiyonu yüksekliğinde geçerli değildir. Bu hastalığın tedavisinde tek yol ameliyattır ve ne yazık ki başarı şansı, büyüklerdeki kadar yüksek değildir.