Göz Sağlığı Nasıl Korunur

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 15 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. [​IMG]


    Göz sağlığı için ellerin ve kontak lenslerin doğru ve düzgün şekilde temizlenmesinin çok önemli olduğunu ifade eden uzmanlar Enfeksiyon riskini önlemenin en önemli yolu hijyendir. Bunun yanında doğru belenmek de son derece önemli. sağlığınızı korumak için doğru besinleri tüketin. Ispanak, karalâhana gibi yeşil ve lifli sebzeler ve havuç gibi turuncu yiyecekler göz sağlınız açısından oldukça faydalı besinlerdir görme duygusunun hayat kadar önemli olduğunu vurguluyorlar..

    Bilgisayar ekranı sizden 60 ila 70 cm arasında uzak olmalıdır. Ayrıca ekranın merkezi de göz hizanızın yaklaşık 10 cm aşağısında. Ekranınızın parlaklık ve kontrast ayarları da göz sağlığınız için önemli. Eğer bilgisayar ekranınızdaki yazıları rahat göremiyorsanız yazı puntolarını artırın. Büyük punto seçmek gözlerinizin zorlanmasını ve yaşarmasını engeller.

    Elektronik cihazlar, uzun süre kesintisiz çalışmak için tasarlanmıştır. Ama siz makine değilsiniz. Göz sağlığınızı korumanız için bilgisayar ekranına uzun süre bakmamalısınız. Bir saati 20 dakikalık üç parçaya bölebilir ve 20 dakikada bir 20 saniye 6-7 metre uzaklıktaki bir nesneye bakabilirsiniz. Bu gözlerinizi şarj eder. Göz kırpmak da gözlerinizi temizler. Eğer gözlük kullanıyorsanız bilgisayar ekranı için özel camlarınız olduğundan emin olun.
     


Similar Threads: Göz Sağlığı
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Göz Sağlığınız İçin Büyük Tehlike 23 Ağustos 2013
Sağlıklı Yaşam Göztepe Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi 9 Nisan 2011
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda Göz Sağlığının Önemi 15 Kasım 2009
Sağlıklı Yaşam Sol gözüm seyiriyor 1 Nisan 2014
Sağlıklı Yaşam Göz kanlanmasının nedenleri 23 Şubat 2014