Göz Migreni Nasıl Tedavi Edilir

'Sağlık Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Göz Migreni
  Göz Migreni tedavisi
  Göz Migreni Nasıl geçer
  Göz Migreni hakkında bilgi

  Migren ağrısı öncesinde ya da başlangıcında hastalar gözlerinin önünde ışıklı çizgilenmeler, ışık çakmaları farkedebilir ve bazen bunları farkettiklerinde migren atağının geleceğini anlarlar. Bu belirtiler on-onbeş dakika sürebilir. Bunun temel sebebi beyin damarlarında oluşan daralmadır.

  Hastalarda baş ağrısı şikayeti olmadan da bu belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı göz migreni hastalarında ise yarım baş ağrısı ile aynı tarafta bir saatten az süren geçici ve tek taraflı görme kaybı oluşabilir. Çok daha ender durumlarda gözün retina tabakasında kalıcı hasar oluşarak kalıcı görme kaybına neden olabilir. Bu yüzden göz migreni olan hastaların mutlaka koruyucu tedavi görmeleri gereklidir.

  Göz migreninin bir diğer bulgusu ise göz kaslarında oluşan geçici felçlerdir. Bu durumda şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz bebeğinde büyüklük değişiklikleri gibi belirtiler görülebilir.

  Diğer göz hastalıklarının migrenle ilişkisi nasıldır?

  Migren göz ilişkisinin bir yönü ise normal basınçlı glokom olarak tanımlanan bir hastalıktır. Glokom göz içi basıncının yüksekliğine bağlı olarak görme sinirinde ve görme alanında hasar ortaya çıkması ile karakterize bir hastalıktır. Normal basınçlı glokomda ise aynı hasar göz içi basıncı hiç yükselmeden ortaya çıkar. Bu hastalığın en önemli risk faktörleri arasında görme sinirinin beslenmesini bozan damarsal hastalıklar vardır.

  Düşük sistemik kan basıncı, vazospastik hastalıklar olarak adlandırılan damar büzüşmesi ile karşımıza çıkan hastalıklar ve migren bu risk faktörleri arasındadır. Normal basınçlı glokom hastalarında görme sinirindeki hasarı durdurmak için bu risk faktörlerinin araştırılması ve tedavisi gerekir. Migren açısından tedavinin düzenlenmesi nörolog meslektaşlarımız tarafından yapıldığı için bu hastaların mutlaka nörolojik konsültasyondan geçmeleri sağlanmalıdır.
   


Similar Threads: Göz Migreni
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Göz Migreni Nedir 13 Nisan 2011
Sağlık Rehberi Genç Kızların Sinsi Düşmanı: Göz Migreni 24 Ocak 2011
Sağlık Rehberi Göz Migreni 18 Kasım 2009
Sağlık Rehberi Göz Kuruluğu Belirtileri 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Gözdeki arpacığa ne iyi gelir 17 Mayıs 2016