Göz İltihabı Tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 12 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Göz İltihabı Tedavisi hakkında bilgi
  Göz İltihabı sebepleri
  Göz iltahabı nedir

  Gözün beyaz ve etli kısmında meydana gelen kanlı ve ateşli şişliğe, iltihaplanmaya verilen isimdir.

  Sebepleri:
  * Toz, duman, aşırı sıcak, vücuttaki sıvılardan birinin göze hücum etmesi,
  * Herhangi bir darbe vs. gibi şeylerdir.

  Zararlı Şeylerden Perhiz:
  * Temizliğe son derece dikkat etmek ,
  * Toz, duman ve şiddetli fırtınadan; fazla ışıktan, kara bakmaktan, aşırı beyaz şeylere bakmaktan, bir şeye aşırı derecede göz dikip bakmaktan, aşırı cinsel temasta bulunmaktan, aşın derece tatlı şeyler yemekten, çok yemekten özellikle akşam yemeklerden ve ağır şerbetlerden; iltihaplı göze zararlı olan pırasa, soğan, sarımsak, pazı, mercimek, tuzlu ve sirke gibi ekşi şeylerden sakınmak lazımdır. Fazla uyku, fazla uykusuzluk ve kabızlıktan da sakınmalıdır. Ancak vücuda hararet vermeyen basit gıdalar alınmalıdır. .* Bazan da göze vurulma veya kişinin aşın dövülmesi sonucu, gözü kan bürüyüp, kıpkızıl olur. Hemen kaybolmayıp bir zaman devam eder. Elbisenin boya ile boyandığı gibi, göz kırmızıya boyanmış olur.

  Tedavi:
  Göze El Sürmemek:
  ‘ Gözün tedavisi ise ona el sürmemektir.

  İstirahat Etmek:
  * Peygamber Aleyhis-Selâm, göz iltihabı hastalığını istirahat ederek, anormal hareketlerden sakınarak tedavi etmeye çalışırdı.
  Cinsî Münasebette Bulunmamak:
  Göz iltihabı hastalığı olan kimse için cinsî münâsebet zararlıdır. Çünkü cinsî münâsebet vücudun hararetini artırmaktadır, hararet ise göze zarar verir.
  Soğuk Su:
  “Hasta göze soğuk su serpmek veya soğuk su ile banyo yapmak faydalıdır. Çünkü soğuk su göz iltihabından meydana gelen harareti soğutan bir ilaçtır.

  Kan aldırmak:
  * Eğer hastalık kan hücumundan meydana gelmiş ise, vücuttan kan aldırmak faydalıdır.
  GÖze Zararlı Olan Şeylerden Perhiz:
  * Hurma, göz iltihabı için zararhdır. Çünkü hurma vücuttaki kanı ısıtır, onu tortulu hâle getirir, iltihaplanmasına ve hararetin yükselmesine sebep olur. Göz iltihabı da ateşli bir hastalıktır. Böylece hastalığın, hararetini artırmış olmaktadır.
  * İltihaplı göz hastalığına yakalanan hastaların gözlerine sürme çekmeleri doğru değildir
   
Yükleniyor...